Apple giver håndsrækning til Spotify efter klager om unfair konkurrence: Ny Spotify-integration i Siri

Tidligere på året klagede Spotify over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed. Med ny Spotify-integration i Siri ser Apple nu ud til at give en håndsudstrækning.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Spotify har lanceret muligheden for at afspille musik via Siri, Apples talestyrede assistent.

Det skriver The Verge.

Den nye funktion er gjort tilgængelig i Apples nye iOS 13-styresystem og ligestiller i højere grad Spotify med Apples egen musiktjeneste Apple Music.

Den nye integration til Spotify betyder, at man som bruger nu kan få Siri til at afspille musik på sin iPhone eller iPad fra Spotify.

Spotify-klage

Tidligere på året klagede Spotify over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed.

Her anklagede Spotify Apple for at fremhæve sin egen tjeneste Apple Music foran andre og være skyld i en unfair konkurrence.

En del af klagen gik netop på manglende Spotify-integration i Apples Siri.

Læs også: Danske Moodagent vil udfordre Spotify og Apple-streaming med snedige algoritmer og personlige musikoplevelser

I forbindelse med klagen, pegede Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek, i et blogindlæg på, at introduktionen af en række regler i Apple Store havde ført til, at Apple med fuldt overlæg begrænsede valgmuligheder og ny innovation.

Apple havde ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

Han skrev desuden, at Spotify uden held havde forsøgt at løse problemerne uden for retssalene direkte med Apple.

Nu ser det så ud til, at de to partner måske er ved at nå hinanden noget af vejen. Ud over Spotify-integrationen i Siri, lancerer Spotify også en Apple tv-app for første gang, som kan downloades fra tvOS App Store.

Herudover skriver The Verge, at Spotify også ser ud til at være i gang med at redesigne selskabets iPad-app, for i højere grad at kunne udnytte mulighederne i Apples tablets.

Læs mere om klagen her: Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S