Apple giver håndsrækning til Spotify efter klager om unfair konkurrence: Ny Spotify-integration i Siri

Tidligere på året klagede Spotify over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed. Med ny Spotify-integration i Siri ser Apple nu ud til at give en håndsudstrækning.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Spotify har lanceret muligheden for at afspille musik via Siri, Apples talestyrede assistent.

Det skriver The Verge.

Den nye funktion er gjort tilgængelig i Apples nye iOS 13-styresystem og ligestiller i højere grad Spotify med Apples egen musiktjeneste Apple Music.

Den nye integration til Spotify betyder, at man som bruger nu kan få Siri til at afspille musik på sin iPhone eller iPad fra Spotify.

Spotify-klage

Tidligere på året klagede Spotify over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed.

Her anklagede Spotify Apple for at fremhæve sin egen tjeneste Apple Music foran andre og være skyld i en unfair konkurrence.

En del af klagen gik netop på manglende Spotify-integration i Apples Siri.

Læs også: Danske Moodagent vil udfordre Spotify og Apple-streaming med snedige algoritmer og personlige musikoplevelser

I forbindelse med klagen, pegede Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek, i et blogindlæg på, at introduktionen af en række regler i Apple Store havde ført til, at Apple med fuldt overlæg begrænsede valgmuligheder og ny innovation.

Apple havde ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

Han skrev desuden, at Spotify uden held havde forsøgt at løse problemerne uden for retssalene direkte med Apple.

Nu ser det så ud til, at de to partner måske er ved at nå hinanden noget af vejen. Ud over Spotify-integrationen i Siri, lancerer Spotify også en Apple tv-app for første gang, som kan downloades fra tvOS App Store.

Herudover skriver The Verge, at Spotify også ser ud til at være i gang med at redesigne selskabets iPad-app, for i højere grad at kunne udnytte mulighederne i Apples tablets.

Læs mere om klagen her: Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job