Nu er det snart slut med NemID's papkort - helt ny løsning er på vej i 2021

NemID's papkort vil om få år bliver erstattet med en helt nye løsning, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Fra 2021 skal danskerne ikke længere bruge et papkort, når de skal logge ind på offentlige service som borger.dk eller tjekke deres netbank.

For ifølge nyhedsbureauet Ritzau bliver det fysiske nøglekort erstattet af en ny løsning, når NemID bliver erstattet af den nye løsning MitID.

”Når vi indfører MitID fra 2021, så vil vi begynde udfasningen af nøglekortet. Så vil alle danskere blive flyttet til ny løsning, som er en app eller en anden løsning,” siger Adam Lebech, vicedirektør for Digitaliseringsstyrelsen, til Ritzau.

Adam Lebech understreger samtidig over for Ritzau, at der også kommer en alternativ løsning til folk, der ikke anvender en smartphone.

Læs også: Her er de to vigtigste egenskaber i den nye NemID-app: "Mange har ment, at nøglekortet har trængt til en overhaling"

NemID-app populær

Der findes allerede i dag en app til NemID. Den blev lanceret i maj 2018 og har vist sig at være en stor succes.

Allerede i den første døgn blev den downloadet af 206.400 danskere, og ifølge Ritzau bliver den i dag bruger af 1,8 millioner danskere

I dag bruger 1,8 millioner danskere ifølge Ritzau den NemID-app, der blev lanceret i maj 2018.

Læs også: Alt for mange er utilfredse med offentlig it-løsning: "Vi har et klart ønske om at brugertilfredsheden skal hæves markant"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS