Salesforce-boss advarer mod at lade designerne og projekttankegang dominere: "Hvorfor i alverden vil du behandle dine kunder som et projektforløb, som du derefter lukker ned?"

Interview: I 2018 stod Justin Maguires folk på scenen og læste vrede brugeres feedback op. Derefter gik de hjem og skabte en række nye funktioner. Nu opfordrer han dig til at skabe mere interaktive processer - og droppe projekterne. Her er hvad du kan lære af den succesfulde designboss, der står i spidsen for 700 folk hos Salesforce.

Artikel top billede

Justin Maguire, vicedirektør for Product Design and User Experience hos Salesforce (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Justin Maguire, vicedirektør for Product Design and User Experience hos Salesforce, ser opgøret med designernes elfenbenstårn som afgørende for succesfuld customer experience
  • Hvorfor customer experience-projekter ifølge Justin Maguires ikke er en god løsning
  • Hvordan Salesforce selv skaber dialog og interaktion med brugere og kunder
1.333
6:45 min
Dreamforce, San Francisco: Brugerrejser, customer experience og sømløse oplevelser er digitaliseringens nye samlingspunkt.

Det er Salesforces øverste chef for produktdesign og brugeroplevelser, amerikanske Justin Maguire, ikke overraskende begejstret for.

Men alligevel advarer han i et interview med Computerworld virksomheder mod at blive forelsket i de flotte og lækre løsninger:

"Der er ingen tvivl om, at på et modent eller tætbefolket marked er kundeoplevelsen det, som gør dit brand til noget særligt," understreger den erfarne design-boss, der tidligere har haft ansvar for produktdesign hos Microsoft og Schneider Electric.

"Mange af historierne om design er gode, men de stikker faktisk ikke særligt dybt," fortæller Justin Maguire.

Han understreger, at det handler om at mange virksomheder ikke fuldt udnytter teknologien, fordi deres mindset står i vejen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S