Bog: Den digitale transformation tur-retur

I bogen ”Langt fra Silicon Valley” deler danske CEO'er deres erfaringer med at bringe den digitale transformation fra Californien til København.

Artikel top billede

Man kan næppe forestille sig en dansk topleder, som ikke er blevet gjort bekendt med begreber som ”den digitale transformation” og ”digitalisering.”

Disse buzzwords er imidlertid mere end blot endnu et par felter på bullshit-bingopladen, men ar også bund i virkeligheden. For hvordan skal man som dansk leder konkret implementere de nye digitale redskaber, der vinder stadigt hurtigere frem?

I bogen ”Langt fra Silicon Valley” forsøger Jesper Højberg og Brian Due at rykke de undertiden noget flyvske ideer og begreber fra Silicon Valley ned på jorden og ind i en dansk kontekst.

I bogen deler CEO'er fra adskillige større og mindre danske virksomheder således konkrete erfaringer med digitaliseringen, idet de fortæller om, hvordan de har tacklet den digitale transformation.

Den ene forfatter, Jesper Højberg, er professor på CBS og har i mere end 25 år rådgivet topledelser i det offentlige og private i strategisk kommunikation, forretningsudvikling og forandringsprocesser.

Han understreger, at i bund og grund er den digitale transformation ingenting uden god, gammeldags ledelse af mennesker.

For mens digitaliseringen stiller en masse nyttige redskaber til rådighed, som kan anvendes til at effektivisere og modernisere virksomhederne, så handler den daglige styring stadigvæk om at lede en organisation og kun i mindre grad om at skrue på IT-systemer.

Bogen er bygget op omkring ni principper, som ifølge forfatterne kan lette overgangen til den digitale transformation for danske virksomheder. Hvert princip bakkes op af konkrete cases fra det danske erhvervsliv.

Eksempelvis deler Lars Frelle-Petersen sine indsigter om digitaliseringen i DI, mens Torben Möger Pedersen fortæller om brugen af softwarerobotter i PensionDanmark.

Fakta: Langt fra Silicon Valley: Digital transformation i danske virksomheder. Af Jesper Højberg og Brian Due. Udgivet på DJØF Forlag

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job