Cisco advarer alle brugere mod sårbarhed: Hackere kan få adgang til følsomme dele af systemet

Cisco advarer nu mod en sårbarhed, hvor hackerne kan få adgang til følsomme oplysninger gennem et af virksomhedens systemer. En opdatering er gjort tilgængelig, og Cisco opfordrer alle brugere til at hente den.

Artikel top billede

Cisco advarer mod en sårbarhed, der kan give hackere adgang til følsomme oplysninger.

Det drejer sig om selskabets softwarelicensstyringsværktøj, som Cisco nu opfordrer alle brugere til at opdatere.

Selv karakteriserer Cisco alvorlighedsgraden til at være på 9,8 ud af 10 mulige.

"En sårbarhed i High Availability (HA) service af Cisco Smart Software Manager On-Prem kan give uautoriserede angribere adgang til følsomme dele af systemet med en højtpriviligeret konto," skriver Cisco.

Cisco har allerede udgivet softwareopdateringer, der kan hentes ned for at undgå eventuelle hackerangreb.

Læs også: Teknisk topchef i Cisco: Du kan ikke stole på nogen enheder på netværket

Det drejer sig om et statisk kodeord, der blevet identificeret af en belgisk it-konsulent, som har rapporteret dette til Cisco, skriver ZDNet.

Dette statiske kodeord kan give adgang til systemet uden at angriberen har et validt login.

Sårbarheden kan udnyttes med en såkaldt højtpriviligeret default-konto, hvor der kan foretages ændring af indstillinger, læse og overskrive data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil