Cisco advarer alle brugere mod sårbarhed: Hackere kan få adgang til følsomme dele af systemet

Cisco advarer nu mod en sårbarhed, hvor hackerne kan få adgang til følsomme oplysninger gennem et af virksomhedens systemer. En opdatering er gjort tilgængelig, og Cisco opfordrer alle brugere til at hente den.

Artikel top billede

Cisco advarer mod en sårbarhed, der kan give hackere adgang til følsomme oplysninger.

Det drejer sig om selskabets softwarelicensstyringsværktøj, som Cisco nu opfordrer alle brugere til at opdatere.

Selv karakteriserer Cisco alvorlighedsgraden til at være på 9,8 ud af 10 mulige.

"En sårbarhed i High Availability (HA) service af Cisco Smart Software Manager On-Prem kan give uautoriserede angribere adgang til følsomme dele af systemet med en højtpriviligeret konto," skriver Cisco.

Cisco har allerede udgivet softwareopdateringer, der kan hentes ned for at undgå eventuelle hackerangreb.

Læs også: Teknisk topchef i Cisco: Du kan ikke stole på nogen enheder på netværket

Det drejer sig om et statisk kodeord, der blevet identificeret af en belgisk it-konsulent, som har rapporteret dette til Cisco, skriver ZDNet.

Dette statiske kodeord kan give adgang til systemet uden at angriberen har et validt login.

Sårbarheden kan udnyttes med en såkaldt højtpriviligeret default-konto, hvor der kan foretages ændring af indstillinger, læse og overskrive data.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S