En af Danmarks bedste system-integratorer dropper sit gamle navn - tager nu navn efter ny ejer

System-integratoren Pcsys skifter navn, efter selskabet blev solgt for et år siden.

Artikel top billede

En af Danmarks bedste system-integratorer, Glostrup-virksomheden Pcsys, skifter navn.

Det sker et år efter, at det mere end 30 år gamle danske selskab blev solgt til canadiske Tecsys.

Fremover kommer Pcsys til at hedde Tecsys, og dermed forsvinder et af de ældre navne i den danske it-branche. Pcsys hed oprindeligt ‘PC System Teknik,’ men skiftede i 2007 navn til ‘Pcsys’.

“Vi har haft et års tid til at vænne os til tanken, siden Pcsys fusionerede med Tecsys i februar 2019. Navneskiftet betyder, at I skal vænne jer til at høre et nyt navn og se et nyt logo, men ellers er alt som det plejer at være,” lyder det fra selskabet.

Det danske selskab har omkring 35 medarbejdere, mens canadiske Tecsys har mere end det 10-dobbelte.

Det danske selskab har i henved 30 år forsynet det europæiske marked inden for lagerstyring, transportstyring og etiketteringsløsninger med software og hardware.

Selskaberne meddelte i forbindelse med opkøbet for et år siden, at dagligdagen ville fortsætte som hidtil, og at opkøbet primært ville betyde flere muligheder inden for international support og flere produkter på hylderne.

“Pcsys har været en ’one stop shop’, hvor I har kunne få både rådgivning, logistiksoftware, hardware og support. Det har fungeret godt, og det vil også være modellen, vi tager videre ud i det europæiske marked. Nu blot med en stor nordamerikansk partner i ryggen og endnu flere softwareprodukter,” meddeler det danske selskab.

Pcsys har to gange vundet prisen som Danmarks bedste system-integratorer i Computerworlds årlige Top 100-konkurrence over den danske it-branche.

Det skete i 2015 og 2016. Dengang skrev vi, at selskabet blandt andet excellerer i at ‘kende matematikken og algoritmerne bag god logistik.’

Det kan du læse mere om her: Pcsys fra Glostrup er Danmarks bedste systemintegrator: "Vi har nok valgt at gøre tingene lidt anderledes, end man normalt gør".

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job