Ebeltoft Kommune slår i næste uge de digitale døre op og tilbyder borgerne direkte net-adgang til alle de relevante sager og dokumenter, som befinder sig i kommunens dokument-systemer.
Ebeltoft Kommune tøver ikke med at kalde tilbuddet en verdensnyhed.
- Det er en stor dag for os i Ebeltoft Kommune. Vi tror, at det på længere sigt styrker demokratiet, at borgerne kan følge med i deres sager hjemmefra uden, at de bliver kigget over skulderen, siger Jørgen Brøgger, borgmester i Ebeltoft Kommune.
Med signatur i hånden
Den digitale borger-adgang til kommunens systemer kan kun ske med en digital signatur.
Med den i hånden kan den enkelte borger få adgang til sine egne sager og tilhørende dokumenter i kommunens ESDH-system (elektronisk sags- og dokumenthåndterings-), Edoc, som er leveret af Fujitsu.
Dette system er integreret med kommunens website, hvilket desuden giver giver mulighed for adgang til alle offentlige sager, som der er lovlig aktindsigt i.
I Ebeltoft Kommune øjner man muligheden for pæne besparelser med den løsning, hvis altså borgere og virksomheder tager godt imod den.
Først og fremmest ser kommunen frem til at kunne spare ressourcer på at finde sager frem til borgerne, printe dem ud, pakke dem i kuverter og dernæst sende dem til borgerne, ligesom kommunens medarbejdere forventer at kunne reducere den tid, som de i dag bruger på at besvare telefonopkald.
Hård kamp på markedet
For Fujitsu kan det vise sig vigtigt at være blandt de allerførste, der får integreret et ESDH-system med direkte borgeradgang på denne måde.
Krigen raser på det benhårde ESDH-marked, hvor mange leverandører slås om en ret begrænset kundemasse.
Fujitsu har herhjemme investeret omkring 140 millioner kroner på at udvikle Edoc, som sammen med økonomisystemet Prisme er udset til at være selskabets hovedvåben i kampen mod KMD, som fortsat dominerer markedet for kommunale it-løsninger.
Fujitsu har i dag omkring 140 danske kommuner stående i kundekartoteket og har dermed valgt at satse hårdt på et marked, der er stor fokus på for tiden.
FESD kan blive rygraden
Dette fokus understreges ikke mindst af de fire-årige rammekontrakter om levering af det fællesoffentlige dokumenthåndterings-system, FESD, som tre konsortier underskrev i slutningen af januar.
FESD er fra flere sider udset til at blive rygraden i hele den kommende digitale forvaltning.
De tre vindende konsortier var Accenture/Traen, CSC/Scanjour og Software Innovation, mens KMD, WM-data, Mærsk Data, IBM og Cap Gemini blev vraget i opløbsfasen efter i første omgang at have været prækvalificeret.
Den overordnede hensigt med FESD-projektet er at koble store dele af den offentlige it-infrastruktur sammen til et centralt system, så borgere, embedsmænd og virksomheder kan søge på tværs af de forskellige sektorer efter oplysninger.
I dag kræver især mange henvendelser til kommunerne, at de kommunale medarbejdere indhenter oplysninger fra amter, ministerier eller styrelser, og det foregår ofte med en kopimaskine og en kuvert. FESD-standarden skal danne grundlag for, at den trafik i langt højere omfang kan ske elektronisk med direkte adgang til de forskellige instansers systemer.