Vinderen er fundet:Her er Danmarks bedste CIO: Susanne Schustin fra Blue Water Shipping er Årets CIO 2023

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Corona-virus: Tre ting alle CIO’er bør få styr på omgående

Her er tre vigtige ting, som alle CIO’er omgående bør få styr på i kølvandet på corona-virus.

Premium Kun for abonnenter
Vi står på randen af en stor omvæltning af vores arbejdsliv - i hvert fald for de kommende uger, hvor mange it-folk og it-leverandører kommer til at sidde derhjemme som led i inddæmningen af den smittefarlige corona-virus.

På den helt korte bane er det vigtigt, at CIO’er og it-chefer i organisationerne får tacklet situationen ordentligt - ikke mindst for at undgå forstyrrelser i drift og produktion af den pludselige omvæltning.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der peger på, at corona-virussens hastige udbredelse har potentialet til at blive det, som analytikerne kalder for ‘disruptiv.’

Det betyder, at virussen i mildeste tilfælde vil kunne forstyrre. Og i værste tilfælde vil kunne ramme organisationernes drift på samme måde som et cyber-angreb eller en naturkatastrofe.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæiske datatilsyn: Sådan vil vi fremover fastsætte størrelsen på GDPR-bøder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort interview: Mette Kaagaard er faldet på plads som topchef for Microsoft: "Den kraft, det giver at have Microsoft i ryggen, har jeg aldrig set blive spillet ud i andre virksomheder"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

10 dage efter konkurs genopstår Finn Krusholms Tricent som nyt firma: Men kun med det halve antal medarbejderne og med Lars Seier ude af ejerkredsen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske universiteter kan først være klar med løsning på alvorligt it-sikkerhedsproblem om flere år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter sønderlemmende kritik om ‘uansvarlig’ og ‘farlig’ outsourcing: Energinet har fået rettet op