Cisco køber op for 783 millioner kroner

Netværksselskabet Cisco punger ud med godt 783 millioner kroner til købet af selskabet Netsolve. Købet skal styrke netværkgigantens mulighed for at tilbyde sine kunder styring og overvågning af netværksprodukterne.

Cisco Systems har betalt 783,4 millioner kroner i kontanter for at overtage selskabet Netsolve, som leverer overvågning og styring af virksomheders internetsystemer og interne netværk.

Sidst i august røg der 1,2 milliarder Cisco-kontanter til købet af californiske P-cube, der er ledende inden for kontrol af IP-tjenester.

Cisco oplyser, at det vil bruge Netsolves teknologier til at tilbyde sine kunder en metode til at overvåge præstationen af Ciscos produkters i realtid.

Derudover har Netsolve en teknologi for net-baseret telefoni i porteføljen.

Dobbelt op

Onsdag på en investorkonference i New York fortalte topledelsen i Cisco, at selskabet planlægger at udbyde dobbelt så mange nye produkter i år, som det nogensinde har gjort.

- Det vil ikke være i avancerede teknologier eller på tværs af switches og routere. Det vil være i alle kategorier, sagde administrerende direktør, John Chambers, som tilføjede, at selskabet i år vil forøge sin markedsandel med fem procentpoint på nøgleområderne.

Sikkerhedsmarkedet får speciel fokus fra Cisco, der vurderer at markedet generelt kan vokse til over 60 millarder kroner inden for få år.

Cisco vil udover platformsbaseret sikkerhed også kaste interessen på softwarebaseret sikkerhed.

- Vi ønsker at vokse i sikkerhedsmarkedet forbi 6 millarder kroner-mærket, fastslog chefen for Ciscos sikkerhedsteknologidivision, Jayshree Ullal, torsdag på en anden konference.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job