Dotcom-milliardær sendt bag tremmer

Den tidligere børsstjerne og det nu forhenværende dotcom-idol Frank Quattrone er blevet idømt 18 måneders fængsel og en bøde på 550.000 kroner for at lægge forhindringer i vejen for myndighedernes undersøgelse af nogle af dotcom-tidens største børsnoteringer.

En e-mail til kollegaerne har bragt den tidligere børsstjerne Frank Quattrone til fald, skriver Cnet.

Den 48-årige bankmand skal 18 måneder i fængsel og betale en bøde på 550.000 kroner, fordi han i december 2000 sendte en e-mail til kollegaerne, hvori han bad dem om at "rydde op" i deres filer.

E-mailen kom, efter at de amerikanske myndigheder var begyndt at undersøge, om Frank Quattrone havde fusket med aktierne i de lukrative børsnoteringer for at skaffe penge til sig selv og firmaet.

Superstar

Frank Quattrone var en af de største stjerner på børshimlen i de glade dotcom-dage.

Han var med til at bringe Cisco Systems og Netscape Communications på børsen, før han i 1998 flyttede til investeringsbanken Credit Suisse First Boston.

Han blev af mange anset som den første til se potentialet i teknologiaktier, og han var på et tidspunkt så populær, at han havde sin egen presseafdeling.

Ifølge Wall Street Journal var hans hold med til at sikre i alt 138 teknologi- og internet-børsnoteringer i perioden 1998 til 2000 - heriblandt børshit som Amazon.com.

Selv er Frank Quattrone overbevist om sin uskyld, og han har derfor appelleret dommen.

Sagen mod ham kom første gang for en domstol sidste år, men her kunne juryen ikke nå til en afgørelse.

Han blev til gengæld dømt skyldig ved en ny retssag i maj, og det er her, at dommeren nu har udmålt straffen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Jira og Confluence administrator til Koncern It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job