Butikker sparer Dankort-millioner på datanet

Detailhandlen kan glide uden om millioner af kroner i opkaldsafgift til teleselskaberne ved at lade strømmen af dankorttransaktioner køre via et datanet i stedet for telefonnettet. Fakta-kæden undgår en millionomkostning ved at skifte, og leverandøren Song Networks forudser trecifret millionsalg på området.

En udskiftning at telefonnettet kan sænke omkostningerne betydeligt for de danske butikker, der ellers står over for en stor ekstraregning i forbindelse med en ny Dankort-lov.

Fra 1. januar 2005 ophører de økonomiske tilskud, der i dag gives til Dankort-transaktioner.

Det betyder, at butikkerne selv kommer til at betale en opkaldsafgift på 25 øre, hver gang en kunde betaler med Dankort.

Butikskæden Fakta er en af de store kæder, der for at undgå afgiften har valgt at køre deres Dankort-transaktioner via et datanet i stedet for telefonnettet.

- Cirka halvdelen af vore kunder betaler med Dankort, og med det antal kunder, vi har, ville vi skulle betale op mod 170.000 kroner om ugen ? svarende til knap ni millioner kroner om året ? hvis vi skulle betale 25 øre per transaktion, udtaler it-chef Lars Knudsen fra Fakta.

Kæmpe efterspørgsel

Song Networks, der leverer løsningen til Fakta, har allerede installeret sit net - et virtuelt privat netværk (VPN) baseret på IP-protokollen - i flere tusinde butikker. Song Networks har derudover en række butikskæder på bedding.

- Vi regner med at kunne nå en trecifret millionomsætning på området inden for et år, siger administrerende direktør Lars Netterstrøm.

Song Network har spenderet omkring en milliard kroner i et fibernetværk, der dækker hele landet, men skal i mange tilfælde leje sig ind på det rå kobber hos TDC det sidste stykke vej ud til kunden.

Netterstrøm vurderer, at der også er god økonomi for de mindre butikker i at skifte til datanet, så selv en selvstændig købmand kan skrotte telefonlinien.

- Der skal ikke mange butiksdiske med Dankort-terminaler på, førend det kan svare sig, siger Lars Netterstrøm.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory