Tesla er nu verdens mest værdifulde bilmærke - overhaler Toyota

Elon Musk kan nu bryste sig af at være stifter af verdens mest værdifulde bilmærke. Tesla har netop overhalet Toyota, der sad på tronen, i markedsværdi.

Artikel top billede

Elon Musks elbils-imperie har overhalet japanske Toyota i markedsværdi.

Derved er Tesla verdens mest værdifulde bilmærke.

Det skriver Reuters.

Overhalingen skete onsdag aften dansk tid, da Tesla opnåede en markedsværdi på 206 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 1.362 milliarder kroner.

Toyotas aktuelle værdi ligger på 200 milliarder dollar.

Tesla-aktien sted med fem procent fra morgenstunden på den amerikanske børs, hvor en enkelt aktie røg op i en værdi på 1,133 dollar. En rekordhøj værdi for Tesla-aktien.

På nuværende tidspunkt er Tesla tre gange mere værd end de to amerikanske bilproducenter, General Motors Co. og Ford Motor Co. til sammen.

Siden begyndelsen af 2020 er Tesla-aktien steget med 163 procent og har derved indhentet det hug, som aktien modtog ved coronakrisens begyndelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS