Nuldags-sårbarhed opdaget i Zooms Windows-app: Her finder du patchen

Sikkerhedsfirma har fundet en nuldags-sårbarhed i Windowsklienten til Zoom, som gør det muligt at afvikle tilfældig kode helt enkelt og ubemærket. En ny patch er klar.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Et sikkerhedsfirma har fundet en såkaldt nuldags-sårbarhed i Windowsklienten til det populære samarbejdsværktøj Zoom. Sårbarheden gør det muligt for angribere at afvikle helt tilfældig kode let og ubemærket. Det skriver Zdnet.

Selv om det er alvorligt, kan det dog kun lade sig gøre at udnytte sårbarheden, hvis klienten kører på en gammel version af Windows 7 eller Windows Server 2008 R2 eller tidligere.

Sikkerhedsfirmaet Acros fortæller, at det var et anonymt tip, som ledte selskabet på sporet af sårbarheden.

Zooms udviklere har frigivet en patch til Windowsklienten, som sætter en stopper for sårbarheden. Den patchede version kaldet v5.1.3 kan findes her.

Det er ikke første gang, at der er fundet sikkerhedsproblemer med Zoom-klienten. Allerede i eftersommeren 2019 var der knas med Zoom, som især ramte Mac-brugere.

Det kan du læse mere om her:
Kæmpe sårbarhed fundet i Zoom: Særligt Mac-maskiner er ramt

Zooms pludselige og voldsomme succes under corona-epidemien blev fulgt af massive sikkerhedsproblemer.

Det kan du læse mere om her:

Zoom retter ind efter massiv kritik: Styrker sikkerheden for gratis-kunder

Zoom ramt af en stribe sikkerheds-problemer: Hackere kan få fat på brugernes Windows-password

Zoom lænser data til Facebook: Sådan danner Facebook brugerprofiler ud fra videokonference-værktøjet

Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Zoom trækkes i retten for privacy-svindel og dårlig sikkerhed

Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Storbank slår alarm: Hold jer fra Zoom og Google Hangouts

PFA forbyder brug af Zoom: Se CIO Morten Bruun Steiners it-sikkerhedsplan her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect