Intel fyrer kæmpe-profil efter måneders forsinkelse af vital teknologi

Efter katastrofal forsinkelse af kommende teknologi fyrer Intel med omgående virkning med sin øverste teknologi-chef, der i flere år har været regnet for at være selskabets næstkommanderende

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel fyrer med omgående virkning sin øverste teknologidirektør, CEO (chief engineering officer, red), Murthy Renduchintala, der ellers har været anset som selskabets næstkommanderende efter topchef Bob Swan.

Han fratræder om under en uge, nemlig 3. august, meddeler selskabet.

Fyringen kommer som en direkte konsekvens af den markante forsinkelse, der har ramt opbygningen af Intels kommende produktions-faciliteter til støbning af chip med 7nm-teknologi.

Det kan du læse mere om her: Dystre udsigter for Intel trods fantastisk regnskab - udvikling af ny vital Intel-teknologi bliver et helt år forsinket

Murthy Renduchintala - der tidligere har haft en lang karriere i Qualcomm - har siden 2016 været chef for stort set al hardware i Intel som direktør for divisionen med navnet Technology, Systems Architecture and Client Group.

Denne gruppe bliver nu delt op i fem divisioner med hver sin chef, der hver især vil referere direkte til koncernchef Bob Swan.

De fem divisioner kommer hver især til at fokusere på henholdsvis teknologi-udvikling, produktion, design, arkitektur og supply chain.

Murthy Renduchintala kom til Intel i 2015 som en del af et slags generationsskifte, hvor Intel hyrede en lang række profiler fra andre selskaber efter en lang årrække, hvor Intel gjorde en dyd ud af at uddanne og udvikle sine egne talenter.

Murthy Renduchintala fik blandt andet ansvaret for at udvikle Intels proces-teknologi, der tidligere kæmpede i årevis med forsinkelser af den nuværende 10nm-støbeproces.

Intel har nu indsat veteranen Ann Kelleher - der har været i Intel i 24 år - som ansvarlig for udviklingen af 7nm og 5nm-støbeteknologierne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS