Alle hospitaler i Region Midtjylland ramt af massivt it-nedbrud: "Vi har i periode slet ikke adgang til it-systemer"

Samtlige sygehuse i Region Midtjylland er ramt af et massivt it-nedbrud, der har konsekvenser for alle sygehusene i Midtjylland.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Et omfattende it-nedbrud i Region Midtjylland har ramt alle fem hospitaler i regionen.

Hospitalerne er derfor gået i nødberedskab og er ved at finde ud af, hvad årsagen til nedbruddet er.

Det skriver flere medier herunder DR.

"Vi har i perioder ikke adgang til it-systemer. Det betyder, at undersøgelser og procedurer, som kræver it er vanskeliggjort. I akutte tilfælde har vi nødprocedurer. Andre har oplevet ventetid eller aflysning eller udsætelse af undersøgelser," lyder det fra regionens presseansvarlige Lars Elgård Pedersen til DR.

I en pressemeddelelse skriver regionen, at man endnu ikke kender til årsagen eller det fulde omfang af nedbruddet.

"Årsagen til problemerne er ikke fuldt ud kendt, men it-afdelingen arbejder på højtryk på at løse udfordringerne," lyder det i meddelelsen, der fortsætter:

"Problemerne har desværre medført, at hospitalerne onsdag er blevet nødt til at aflyse et stort antal operationer og behandlinger."

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet