Teleselskabet 3 fortsætter med at tiltrække nye kunder - men ikke så mange som forventet

7.000 nye kunder fandt vej til teleselskabet 3 og søsterselskabet Oister i tredje kvartal af 2020. Men væksten er lavere end forventet og præget af corona.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

1.457.000. Så mange kunder kan teleselskabet 3 og søsterselskabet Oister nu tilsammen mønstre, efter at 7.000 nye kunder kom til i tredje kvartal.

Men det er alligevel ikke ikke gået efter planen, for væksten er lavere end forventet, lyder det fra 3’s topchef Morten Christiansen i en pressemeddelelse:

“2020 bliver ikke det år, vi havde forestillet os. Vi havde høje ambitioner og planer om at nå vores målsætning om 1,5 millioner kunder, men det har coronakrisen foreløbig sat en stopper for. Vi mærker fortsat usikkerheden blandt især de private forbrugere, som bl.a. kommer til udtryk ved færre besøgende i vores butikker. Til gengæld mærker vi også et behov for vores produkter, bl.a. mobilt bredbånd, og en meget høj kundetilfredshed, som er helt afgørende for, at vi trods alt er lykkedes med at vokse i endnu et udfordrende kvartal,” siger Morten Christiansen, CEO for 3 Skandinavien.

I tredje kvartal af 2020 omsatte 3 for 666 millioner kroner, hvoraf de 461 millioner kom fra serviceomsætningen. Driftsresultatet endte på 214 millioner kroner, hvilket er et fald på 14 millioner sammenlignet med tredje kvartal af 2019.

Dog viste kvartalets sidste måned gode takter, som giver anledning til optimisme hos 3:

”Vores erhvervsforretning har i september måned indgået aftaler med flere store danske virksomheder, som betyder, at de er tilbage på niveau for året. Samtidig har vi i privatforretningen efter sommerferien lanceret nye tiltag, som også klarer sig godt. Vi sidder ikke på hænderne og venter på, at krisen er overstået. Tværtimod bruger vi den som anledning til at gentænke dele af vores forretning, så vi kommer styrket ud på den anden side,” siger Morten Christiansen fra 3.

Finans noterer, at 3-væksten sker i på et marked, hvor TDC har satset stort på også at skabe vækst på, selv om de seneste kvartaler har budt på tilbagegang for TDC, som mistede 20.000 private mobilkunder i 2. kvartal.

TDC’s nyeste satsning er Eesy, som er en direkte konkurrent på lavprismarkedet til Oister, men trods den øgede konkurrence er det altså lykkedes 3 at fortsætte kundetilvæksten.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse