TDC afviser syltning af kundeklager

Teleselskabet TDC går nu i offensiven mod CBB Mobil, som har anklaget TDC for bevidst at sylte sagerne, når kunder skifter væk fra TDC. Ifølge TDC skyldes eventuelle problemer et besværligt system for nummerportering.

TDC afviser nu i en pressemeddelelse blankt, at selskabet sylter kundernes sager, når de vil skifte væk til et billigere mobilselskab.

Sådan har de skarpe anklager ellers lydt fra blandt andet mobilselskabet CBB Mobil, hvor direktør Teddy Petersen mener, at over halvdelen af alle de fuldmagter, CBB sender til TDC, ikke når frem.

Ifølge TDC skyldes eventuelle manglende fuldmagter, at den faste procedure for flytning af et mobilnummer fra et selskab til et andet er svær at styre.

Problemet er ifølge TDC, at proceduren kræver en blanding af en skriftlig fuldmagt og en elektronisk sagsbehandling.

TDC stiller samtidig spørgsmålstegn ved det store antal fuldmagter, som ifølge CBB Mobil forsvinder ud i det blå.

Teleselskabet kan ikke adskille Sonofon fra CBB Mobil, så en foreløbig analyse viser, at TDC siden september har modtaget i alt 6.515 forespørgsler fra kunder, der ville flyttes fra TDC's mobilnet til Sonofon eller CBB Mobil.

Ud af de godt 6.515 forespørgsler er 307 blevet afvist med oplysninger om, at fuldmagter mangler.

Ifølge CBB Mobil er det 226 ud af 400 gange om ugen, at en fuldmagt forsvinder.

TDC vil derfor have CBB Mobil til at fremsende dokumentation for påstandene.

Det tidligere telemonopol kritiserer samtidig CBB Mobil for ikke at deltage i branchens faste forum Projektledergruppen, hvor selskaberne løbende diskuterer procedurerne for nummerflytning.

Her diskuteres det blandt andet at afskaffe kravet om fuldmagter mod at indføre stikprøver eller brugen af digital signatur.

TDC har trods afvisningen af klagen fra CBB Mobil alligevel igangsat en intern undersøgelse, som skal vise, om der findes flaskehalse i behandlingen af sager.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos