Tirsdagens aviser om it

Song-bestyrelse i tænkeboks. Ericsson slår Nokia groggy. IBM-turbo under sikkerhedssatsning. Advokatråd ser på TDC-advokats dobbeltrolle.

Song-bestyrelse i tænkeboks

Bestyrelsen i netværksselskabet Song Networks skal tage stilling til den kurs, som selskabet vil anbefale sine aktionærer. Der ligger nemlig flere forskellige bud og venter, og aktionærerne kan vælge mellem 82,50, 85 eller 88 svenske kroner. De tre forskellige bud skyldes, at både Tele2 og TDC har bud på Song Networks. Samtidig handles aktien på Stockholmsbørsen til en kurs, der er højere end højeste bud. (Børsen)

Ericsson slår Nokia groggy

Ericsson styrkes og Nokia svækkes, efter at fusionen mellem Telia og Orange har besluttet at satse på infrastruktur fra Ericsson til opbygningen af et 3G-telenetværk. Dermed står det også klart, at det i al væsentlighed bliver Ericsson, der kommer til at stå for opbygningen af 3G-telefonien i Danmark. Også 3 og TDC har nemlig valgt Ericsson som leverandør. Tilbage står Sonofon som en joker. Får selskabet en licens taler alt nemlig for, at Nokia bliver valgt som leverandør. (Børsen)

IBM-turbo under sikkerhedssatsning

IBM sætter turbo under en dansk oprustning overfor de virksomheder, der ser et behov for yderligere sikkerhedsløsninger, men som trods dette ikke ønsker at investere. Selskabet har i en stor omorganisering samlet 104 medarbejdere i en central sikkerhedsgruppe, der skal markedsføres som en samlet enhed med store sikkerhedskompetencer. (Børsen)

Advokatråd ser på TDC-advokats dobbeltrolle

Det svenske advokatsamfund vil undersøge den dobbeltrolle, som TDC's juridiske rådgiver i kampen om at overtage Song Networks har. Han ejer nemlig selv 9.000 aktier i Song, som i de seneste tre uger er blevet flere hundrede tusinder kroner mere værd. De kan nu sælges for omkring 800.000 svenske kroner. Advokatsamfundet vil nu bede advokatkontoret Vinge, hvor den pågældende advokat arbejder, om en udtalelse. (Berlingske Tidende)

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos