Flodbølge af fupregninger rammer Danmark

Hos Danmarks største leverandør af domænenavne, Dandomain, har mere end hver tredje af selskabets 10.000 kunder været mål for fupregninger fra amerikanske internetsvindlere. Svindlerne har tidligere haft Danmark som mål.

Danske firmaer og private husstande overdynges i øjeblikket af regninger fra falske amerikanske domænefirmaer. Det skriver Dagbladet Børsen.

Dandomain, som er landets største domæneudbyder, oplyser, at op mod 40 procent af selskabets 10.000 kunder, med international endelse i domænenavnet, har modtaget fupregninger.

Sidste år forsøgte firmaet Domain Registry of America (DROA) med lumpne metoder at vinde danske kunder, som har registreret .com-domænenavne. Og firmaet spøger nu igen.

.dk slipper uden om
Internationale endelser som .com, .info, .org, eller .biz er mål for amerikanernes regningskyts, mens .dk slipper uden om den sorte gryde.

I ferieperioder tiltager svindlen, da de falske opkrævninger i denne tid har større chance for at slippe igennem i firmaernes bogholderier.

- Der er sandsynligheden størst for at regningen lander på et bord, hvor ingen tør tage ansvar for, at den ikke bliver betalt, siger administrerende direktør Christian Akhøj fra internationalt patentbureau til Børsen.

Typisk bliver de falske regninger sendt ud kort tid inden de rigtige regninger.

Svindlerne kan nemlig hente oplysninger om dato for udsendelse af fakturaer frit tilgængeligt på internettet, hvis de har den rigtige detektiv-software.

Betaler man fupregningen og ikke den rigtige opkrævning, risikerer firmaet at hjemmeside og email holder op med at virke.

DROA bruger samtidig de falske fakturaer til at flytte kunder over i egne kundekartoker, som herefter benyttes til pengeafpresning.

Som en konsekvens af de stigende problemer med domænerettigheder har Dandomain ifølge Børsen allieret sig med Johan Schlüters advokatfirma, hvor selskabets kunder kan få gratis juridiske råd om blandt andet fupregninger.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S