USA erklærer åben krig mod pirater

Tirsdag lancerede det amerikanske justitsministerium sit indtil nu mest gennemgribende tiltag mod piratkopiering. Statsadvokaten melder om flere specialenheder og en styrkelse af eksisterende enheders kamp mod kopiering i Europa, Asien og USA.

Nu skal det tunge skyts køres i stilling for at få bugt med alverdens kopier af alt fra dvd'er til babymad.

Det er meldingen fra USA's statsadvokat, John Ashcroft, ifølge Reuters.

En ny rapport fra justitsministeriet i USA estimerer, at tyveriet på verdensplan af intellektuelle rettigheder hvert år koster amerikanske virksomheder 1530 milliarder kroner.

- Tyveriet af disse nationale ressourcer er blevet en epidemi, siger Ashcroft til Reuters.

Han mener, at de amerikanske borgeres arbejde forbløder i den nuværende situation.

Underholdning kun en lille del

Den amerikanske filmindustri estimerer, at 2,6 milliarder sange, film og softwareprogrammer hver måned distribueres ulovligt via internettet. Men kopieret underholdning er kun en lille del af problemet.

Falsknerierne gælder også receptpligtig medicin, såsom Viagra, samt batterier, designertøj og babymad, fremgår det af rapporten.

Justitsministeriet tilføjer nu fem specialenheder, som bliver øremærket til at opsøge og stævne mistænkte rettighedsbrydere. I dag findes der allerede 13 enheder spredt udover USA.

Der vil blive sendt føderale anklagere til ambassader i Ungarn og Hongkong for at støtte bestræbelserne i disse lande, ligesom Ashcroft vil sikre, at tyveri af intellektuelle rettigheder vil blive inkluderet i alle USA's internationale udleveringstraktater.

Herudover vil FBI øge antallet af agenter, der efterforsker denne type sager. Og der vil blive oprettet informationsprogrammer for unge, der skal have løftet deres respekt for kunstnernes rettigheder.

I musikbranchen repræsenteret ved RIAA gnider man sig i hænderne over tiltagene

- Engagementet, energien og ressourcerne, som er beskrevet i denne rapport er musik i vores ører, siger formanden for RIAA, Mitch Bainwol.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S