Skandinavien længst fremme i it-skoene

De skandinaviske virksomheder fører an i Europa, når det gælder investeringer i it og telekommunikation, viser en ny prognose. Vi er simpelthen længere fremme i skoene herhjemme, mener ITEK. It-opsvinget ventes at fortsætte.

Vesteuropæiske it- og telekommunikationsmarkeder vil fortsætte opsvinget i år og næste år, selv om væksten i år bliver mindre end tidligere spået.

Det er prognosen fra den europæiske it-brancheforening Eito, som ser stærkest vækst i de skandinaviske lande.

- Vi er længere fremme i skoene i Skandinavien på mange områder, når det gælder it-anvendelse, siger branchedirektør Tom Togsverd fra ITEK, som er it-erhvervets brancheorganisation herhjemme.

Vækst på fem procent

På basis af Danmarks Statistiks konjunkturundersøgelser spår ITEK, at væksten i Danmark vil ligge omkring fem til seks procent i de kommende år.

På europæisk plan spår Eito en vækst i it-investeringerne på tre procent i 2004 til et niveau på godt 4,5 milliarder kroner. I 2005 forudses en stigning på fire procent.

Det er et mindre optimistisk syn end den seneste prognose, der lød på 3,1 procent vækst i 2004 og 4,4 procent vækst i 2005.

- Opsvinget i den brede økonomi er mere spredt end ventet, og det har ikke ført til højere it-investeringer så hurtigt som skønnet, erkender Eito ifølge Reuters.

Men den opdæmmede efterspørgsel på at udskifte aldrende it-systemer og skifte til nye avancerede mobiltelefoner vil være drivkraften på kort sigt, vurderer organisationen.

Det er samme billede Tom Togsverd oplever herhjemme.

- Den almindelige industri har været tilbageholdende med nye investeringer i et vigende marked. De økonomiske konjunkturer har vist fremgang, og det løfter nu investeringerne, siger han.

Eito's vækstforventning for de skandinaviske lande på 3,6 procent for i år og det samme næste år ligger lidt under ITEK's vurdering, men det kan skyldes en forskel i gradbøjningen af it-branchen, oplyser ITEK.

Væksten i skandinaviske investeringer i telekommunikation ventes at blive fire procent i år og 4,3 procent næste år.

Global vækst stærkere

På verdensplan vil væksten blive endnu højere, ifølge målinger foretaget af analyseinstituttet IDC, men det skyldes høje vækstforvetninger til lande uden for Europa og USA, der skal vinde terræn fra et lavere udgangskpunkt.

Af det globale marked sidder USA på en tredjedel, Europa på 30 procent og Japan på 12 procent. Den resterende fjerdedel er spredt over resten af kloden.

Skandinavien udgør ni procent af det vesteuropæiske teknologimarked.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Danoffice IT

Forretningskonsulent til ERP- og Procesteamet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S