Målsætningen er klar. Dominans i stuerne. Microsoft vil inden for de kommende år gå direkte efter at blive verdens førende leverandør af systemer til tv, musik og video.
Selskabet er i forvejen verdens ubetinget største leverandør til pc'er. Det kan nu se øgede muligheder i markedet for elektroniske underholdningssystemer.
Hovedvåbnet i den kommende offensiv hedder Media Center 2005. Det er et styresystem, hvis applikationer kan erstatte alle musik- og videoapparater i et normalt hjem.
Aftaler med 15 producenter
Microsoft har allerede indgået aftaler med 15 elektronikproducenter om levering af apparater - såkaldte underholdningscentre - der bygger på Media Center 2005-styresystemet. Blandt dem er HP, Dell, Sony og Toshiba.
Microsofts Bill Gates tøver ikke med at kalde udviklingen af systemet for en "stor milepæl", men understreger dog, at der fortsat er lang vej til målet for selskabet.
- Det her er et område, hvor man skal være villig til at investere over en årrække og virkelig være lydhør over for kunderne. Man skal opbygge partnerskaber, siger han til Associated Press.
Microsoft har tidligere lanceret Media Center-styresystemer, der i første udgave dog kun var tilgængelig for fem-seks OEM-leverandører (Original Equipments Manufacturer), mens den næste version var tilgængelig for omkring 30 OEM'er. Alligevel har Microsoft solgt omkring en million tilsammen.
Den nye udgave af Media Center-styresystemet er tilgængelig for alle system-udviklere.
Det nye styresystem er magen til Windows XP Pro bortset fra Media Centers udvidelser. Desuden kan Media Center ikke anvendes som server.
Med systemet kan brugeren via en Microsoft-fjernkontrol afspille cd'er, justere volumen, finde et sæt fotos frem fra harddisken og fremvise dem på et slideshow, starte en spillefilm, gå på nettet og finde en film og mange andre ting.
Massiv markedsføring
Microsoft planlægger nu at investere massive summer i markedsføringen af den tredje version af Media Center, som især skal rettes mod almindelige brugere.
Indtil nu har de relativt høje priser gjort, at det primært har været grej-interesserede mennesker, der har investeret i underholdnings-centrene. Det ser ud til at ændre sig nu, hvor priserne er begyndt at falde.
Blandt andet derfor har firmaer som Dell, Sony og HP kig på markedet. De vil alle begynde at producere multifunktions-pc'er.
- Det her er jo en udfordring, fordi det ikke er noget, som en enkelt virksomhed kan gøre alene, lyder det fra Bill Gates.
Microsoft har i år solgt 188.000 Media Center-pc'er. Selskabet vurderer, at det samlede salg i år alligevel kan runde den halve million.
Microsoft har endnu ikke offentliggjort videre planer for at udsende Windows Media Center uden for USA.
Selskabet forventer, at omkring hver fjerde hjemme-pc har indbyggede tv-features i 2008.