USA klar med nyt værktøj til at opdage SolarWinds-angreb

CISA frigiver værktøj, så virksomheder kan scanne de interne systemer for SolarWinds-relaterede dårligdomme. Se værktøjet her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det nyt værktøj, Chirp, er lavet til at opdage indtrængere relateret til SolarWinds Orion-programmet, der sidste år antændte en kædereaktion af angreb kloden over.

Chirp kan scanne efter spor af avancerede langsigtede trusler på lokale systemer. Det skriver ZDNet.

Det er det amerikanske agentur for cybersikkerhed og infrastruktur (CISA), der har bygget værktøjet, og som nu har frigivet Chrip, så virksomheder kan bruge det til at scanne deres egne systemer og spore eventuelle indtrængere relateret til SolarWinds-hacket.

CISA anbefaler, at Chirp bruges til at kontrollere hændelseslogfiler i Windows, Windows Registry og Windows Network Artefacts og til at køre YARA til at opdage bagdøre, malware og ondsindede implementeringer.

Chirp indeholder også en liste over IOC'er (indikationer på kompromitteringer), som CISA forbinder med aktivitet, der er knyttet til agenturets tidligere advarsler for AA20-352A (Orion) og AA21-008A (Microsoft 365 og Azure).

Læs mere om værktøjet her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job