USA klar med nyt værktøj til at opdage SolarWinds-angreb

CISA frigiver værktøj, så virksomheder kan scanne de interne systemer for SolarWinds-relaterede dårligdomme. Se værktøjet her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det nyt værktøj, Chirp, er lavet til at opdage indtrængere relateret til SolarWinds Orion-programmet, der sidste år antændte en kædereaktion af angreb kloden over.

Chirp kan scanne efter spor af avancerede langsigtede trusler på lokale systemer. Det skriver ZDNet.

Det er det amerikanske agentur for cybersikkerhed og infrastruktur (CISA), der har bygget værktøjet, og som nu har frigivet Chrip, så virksomheder kan bruge det til at scanne deres egne systemer og spore eventuelle indtrængere relateret til SolarWinds-hacket.

CISA anbefaler, at Chirp bruges til at kontrollere hændelseslogfiler i Windows, Windows Registry og Windows Network Artefacts og til at køre YARA til at opdage bagdøre, malware og ondsindede implementeringer.

Chirp indeholder også en liste over IOC'er (indikationer på kompromitteringer), som CISA forbinder med aktivitet, der er knyttet til agenturets tidligere advarsler for AA20-352A (Orion) og AA21-008A (Microsoft 365 og Azure).

Læs mere om værktøjet her.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos