USA klar med nyt værktøj til at opdage SolarWinds-angreb

CISA frigiver værktøj, så virksomheder kan scanne de interne systemer for SolarWinds-relaterede dårligdomme. Se værktøjet her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det nyt værktøj, Chirp, er lavet til at opdage indtrængere relateret til SolarWinds Orion-programmet, der sidste år antændte en kædereaktion af angreb kloden over.

Chirp kan scanne efter spor af avancerede langsigtede trusler på lokale systemer. Det skriver ZDNet.

Det er det amerikanske agentur for cybersikkerhed og infrastruktur (CISA), der har bygget værktøjet, og som nu har frigivet Chrip, så virksomheder kan bruge det til at scanne deres egne systemer og spore eventuelle indtrængere relateret til SolarWinds-hacket.

CISA anbefaler, at Chirp bruges til at kontrollere hændelseslogfiler i Windows, Windows Registry og Windows Network Artefacts og til at køre YARA til at opdage bagdøre, malware og ondsindede implementeringer.

Chirp indeholder også en liste over IOC'er (indikationer på kompromitteringer), som CISA forbinder med aktivitet, der er knyttet til agenturets tidligere advarsler for AA20-352A (Orion) og AA21-008A (Microsoft 365 og Azure).

Læs mere om værktøjet her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job