Mobilforhandleren Eurotell konkurs

Skifteretten i Roskilde har taget den lille mobilforhandler Eurotell Scandinavia under konkursbehandling. Eurotell var officiel forhandler af mobiltelefoner til kunder hos Song Networks.

Den lille mobilforhandler Eurotell Scandinavia med adresse i Greve er taget under konkursbehandling, fordi selskabet hverken har indleveret sit årsregnskab eller har penge nok på kontoen til at betale sine kreditorer.

Eurotell var blandt andet officiel forhandler af mobiltelefoner og udstyr hos Song Networks og stod indtil for få dage siden opført som en af tre samarbejdspartnere på Song Networks danske hjemmeside.

Konkursen kommer efter, at selskabet aldrig indleverede sit årsregnskab og derfor blev begæret tvangsopløst af Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

En snak med selskabets administrerende direktør, Thomas Preben Dohr, fik Skifteretten i Roskilde til at erklære selskabet insolvent og derfor konkurs.

- Selskabet skyldte mere, end det havde råd til at betale. Der var ingen udsigt til, at selskabet kunne indfri sin gæld til kreditorerne, forklarer advokat Morten Wahl Liljenbøl fra Kammeradvokaten, der er kurator for konkursboet.

Ifølge ham havde selskabet maksimalt tre til fire ansatte.

Eurotell Scandinavia har været under tvangsopløsning siden slutningen af august, og da Computerworld Online for få dage siden - før konkursen blev offentliggjort - talte med Thomas Preben Dohr, sagde han, at selskabet blev lukket, fordi det havde mistet en kunde.

Det har ikke siden været muligt at få fat i Thomas Preben Dohr. Song Networks ønsker ikke at kommentere samarbejdet med Eurotell Scandinavia, men har nu fjernet mobilforhandleren fra sin hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS