Russisk hackergruppe foretager målrettede phishing-angreb på tyske politikere

Medlemmer af det tyske parlament, Bundestag, er blevet udsat for målrettede forsøg på phishing-angreb. Det er endnu uvist, om data er blevet lækket.

Artikel top billede

(Foto: © Deutscher Bundestag / Achim Melde / Achim Melde)

En russisk hackergruppe, der angiveligt går under navnet Ghostwriter, har angrebet en lang række tyske politikere.

Det skriver det tyske nyhedsmagasin Der Spiegel.

Ifølge mediet er hackerne tilsyneladende gået efter politikere, der tilhører tysklands tre regeringspartier. Det vil sige de to konservative partier CDU og CSU samt det socialdemokratiske SPD.

Blandt de politikere, der har været mål for angrebet er ifølge Der Spiegel syv medlemmer af det tyske parlament, Forbundsdagen.

Dernæst har 31 delstatspolitikere og flere dusin aktive partimedlemmer også været udsat for angrebene.

Læs også:Russisk ransomware-hacker løfter sløret for sin 'modus operandi': Derfor foretrækker jeg at angribe europæiske virksomheder

Uvished om datalæk

Ifølge Der Speigel er det endnu uvist om data er blevet kompromitteret i forbindelse hackerangrebene, men de tyske myndigheder har allerede udsendt advarselsbreve til en lang række potentielle ofre.

I angrebene har hackerne anvendt phishing-mails, der er ifølge Der Spiegel er blevet sendt til politikernes private mail-konti.

En metode som også blev brugt af de russiske hackere i forbindelse med den amerikanske valgkamp i 2016.

Her var hackerne i stand til at få adgang til store mængder interne mails fra det demokratiske parti, som efterfølgende blev lækket på internettet. En fremgangsmåde der også bliver kaldt for hack and leak.

Der Spiegel oplyser, at Ghostwriter-gruppen tidligere både har gjort brug af hack and leak-metoden, men den er også kendt for omfattende misinformationskampagner i Østeuropa og Baltikum

Eksempelvis har gruppen ifølge Der Spiegel tidligere spredt falske nyheder med manipulerede billeder, der hævdede, at tyske Nato-soldater havde skændet en jødisk kirkegård i Litauen, mens hackergruppen i et andet tilfælde spredte en falsk nyhed om, at et litauisk barn var blevet kørt ned af en Nato-tank.

Læs også: Hackerne vælter ind over Microsoft Exchange: Antal af angreb fordobles hver anden time - her rammer angrebene især

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S