Russisk hackergruppe foretager målrettede phishing-angreb på tyske politikere

Medlemmer af det tyske parlament, Bundestag, er blevet udsat for målrettede forsøg på phishing-angreb. Det er endnu uvist, om data er blevet lækket.

Artikel top billede

(Foto: © Deutscher Bundestag / Achim Melde / Achim Melde)

En russisk hackergruppe, der angiveligt går under navnet Ghostwriter, har angrebet en lang række tyske politikere.

Det skriver det tyske nyhedsmagasin Der Spiegel.

Ifølge mediet er hackerne tilsyneladende gået efter politikere, der tilhører tysklands tre regeringspartier. Det vil sige de to konservative partier CDU og CSU samt det socialdemokratiske SPD.

Blandt de politikere, der har været mål for angrebet er ifølge Der Spiegel syv medlemmer af det tyske parlament, Forbundsdagen.

Dernæst har 31 delstatspolitikere og flere dusin aktive partimedlemmer også været udsat for angrebene.

Læs også:Russisk ransomware-hacker løfter sløret for sin 'modus operandi': Derfor foretrækker jeg at angribe europæiske virksomheder

Uvished om datalæk

Ifølge Der Speigel er det endnu uvist om data er blevet kompromitteret i forbindelse hackerangrebene, men de tyske myndigheder har allerede udsendt advarselsbreve til en lang række potentielle ofre.

I angrebene har hackerne anvendt phishing-mails, der er ifølge Der Spiegel er blevet sendt til politikernes private mail-konti.

En metode som også blev brugt af de russiske hackere i forbindelse med den amerikanske valgkamp i 2016.

Her var hackerne i stand til at få adgang til store mængder interne mails fra det demokratiske parti, som efterfølgende blev lækket på internettet. En fremgangsmåde der også bliver kaldt for hack and leak.

Der Spiegel oplyser, at Ghostwriter-gruppen tidligere både har gjort brug af hack and leak-metoden, men den er også kendt for omfattende misinformationskampagner i Østeuropa og Baltikum

Eksempelvis har gruppen ifølge Der Spiegel tidligere spredt falske nyheder med manipulerede billeder, der hævdede, at tyske Nato-soldater havde skændet en jødisk kirkegård i Litauen, mens hackergruppen i et andet tilfælde spredte en falsk nyhed om, at et litauisk barn var blevet kørt ned af en Nato-tank.

Læs også: Hackerne vælter ind over Microsoft Exchange: Antal af angreb fordobles hver anden time - her rammer angrebene især

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec