Dårlig it-udnyttelse dyrt for danske firmaer

Der ligger et stort uudnyttet potentiale for it-anvendelsen i små virksomheder, der kan løfte deres indtjening med over 50.000 kroner per medarbejder ved en mere integreret it-anvendelse. Videnskabsministeriet vil nu hjælpe virksomhederne på vej.

De små danske virksomheder er så dårlige til at udnytte mulighederne i it, at de hvert år går glip af en årlig indtjening per medarbejder på 50.000 kroner.

Små virksomheder med mellem 10 og 49 ansatte og en udvidet eller integreret it-anvendelse har nemlig i gennemsnit en værditilvækst, der er 13 procent eller over 50.000 kroner højere per medarbejder end virksomheder med simpel it-anvendelse.

Det viser en undersøgelse foretaget af Rambøll Management for Videnskabsministeriet.

Vil styrke indsatsen

Blandt de mellemstore og store virksomheder er forskellen kun fem procent, og Videnskabsministeriet vil nu styrke indsatsen for at løfte niveauet i de mindre virksomheder, hvor der ligger store værdier og venter.

- Regeringens vision er at gøre Danmark til et førende højteknologisk samfund. Det kræver, at virksomhederne blive endnu bedre til at omsætte viden og teknologi til værdi, skriver Videnskabsminister Helge Sander (V) i forordet.

Videnskabsministeriet fremhæver, at det især er hos små- og mellemstore virksomheder inden for traditionel og videntung produktion, i byggeriet, transport og logistik og hos dagligevareleverandørerne, at det største potentiale ligger.

- De små og mellemstore virksomheder udgør en stor og betydningsuld del af dansk erhvervsliv. Derfor er det vigtigt, at de er med i udviklingen af det højteknologiske samfund, påpeger Videnskabsministeriet.

It styrker indtjening

Jo mere intensivt virksomhederne anvender it, jo større effekt har virksomhedernes seneste to års it-projekter haft på udviklingen af nye produkter og ydelser og på frigørelsen af ressourcer, viser en undersøgelse fra Danmarks Statistik.

Den direkte effekt af it-investering kan forklare 22 procent af den samlede vækst i produktiviteten i perioden 1998-2000, og medregner man effekten af en forbedret arbejdstilrettelæggelse, er vækstbidraget endnu større, fremhæver videnskabsministeriet.

Ministeriet vil derfor række en hjælpende hånd frem for at styrke de mindre og mellemstore virksomheders anvendelse af it, da analysen viser, at det især er hos denne type virksomheder at værditilvæksten øges, når it-anvendelsen forbedres.

- Virksomheder med integreret it-anvendelse er mere innovative og har større indtjening end virksomheder med simpel it-anvendelse, viser undersøgelsen.

Meget simpelt plan

Hver femte danske virksomhed anvender it på et meget simpelt plan, mens hver tredje virksomhed ligger helt i top med en integreret it-udnyttelse.

Niveauet imellem har som minimum pc'er, adgang til internettet og egen hjemmeside, og internettet bruges til enten at hente information fra det offentlige, gennemføre finansielle transaktioner eller ordreafgivning.

Siden 1999 er udviklingen dog gået i den rigtige retning med en stigning fra 20 til 48 procent virksomheder, der anvender it på et udvidet niveau, mens andelen af virksomheder med den højeste grad af it-integration i samme periode er steget fra 24 til 31 procent.

Den udvikling støtter regeringen nu med en pulje på 10 millioner kroner, der skal bruges af kommuner og brancheorganisationer til aktiviteter, oplysning og rådgivning om anvendelse af it i de små og mellemstore virksomheder.

Omkring 98 procent eller cirka 97.000 danske virksomheder har under 100 fuldtidsansatte og halvdelen af den samlede beskæftigelse og værditilvækst ligger her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S