Hacker stjæler Tor-brugeres kryptovaluta i stort SSL-angreb

En enkelt aktør har angrebet mere end hver fjerde Tor-udgangsport og ad den vej sat sig selv i stand til at stjæle brugeres kryptovaluta i et stort SSL-angreb.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Siden januar 2020 har en ondsindet aktør tilføjet exit nodes til Tor-netværket for at overvåde trafik til sites relateret til emnet kryptovaluta.

Dette skulle gøre angriberen i stand til at ombytte digitale tegnebøgers adresser med én, som bagmanden havde kontrol over. På den måde ville alle transaktioner, der blev foretaget ende i gerningspersonens lomme.

Det skriver sikkerhedsforskeren Nusenu.

Tor Exit Nodes er en knudepunkt eller sammenkørsel hvoraf krypteret Tor-trafik rammer internettet. De modtager trafik på Tor-netværket og sender den videre.

Disse tusindvis af tilføjede trafikknuder har en ondsindet aktør altså misbrugt til at udføre angreb på brugere, der åbner de overvågede websites.

Hacket, der omtales som et SSL stripping angreb, fordi angrebet i sin form handler om at strippe HTTPS-sitet for dets kryptering - så det nedgarderer forbindelsen til HTTP. Dette bringer nettrafikken i fare for overvågning og databehandling.

Dette blev allerede tilbage i 2020 opdaget og beskrevet af sikkerhedsforskeren Nusenu. Og senest har Nusenu vist, at den kriminelle aktivitet stadig er i gang.

"Dette er den største ondsindede tor exit fraktion, jeg nogensinde har observeret af en enkelt aktør,” skriver sikkerhedsforskeren i sin rapport.

Endnu flere exit nodes

Gennem hele sidste år og frem til maj i år er aktørens aktivitetsniveau steget. I slutningen af oktober sidste år havde hackeren brugt mere end 26 procent af alle Tor-netværkets exit-knudepunkter.

I februar i år nåede det 27 procent.

Da aktøreren blev opdaget tilbage i 2020 blev de plantede exit nodes - eller relays, som de også kaldes - fjernet. Også i maj i år blev der fjernet ondsindede exit nodes, men aktørerne seponderede dennegang ved at etablere et stort antal nye knudepunkter.

Dog har oprydningen af disse ikke været effektiv endnu. Nusenu beretter om, at 8. maj blev 4-6 procent af Tor-netværkets exit nodes brugt til at udføre SSL stripping angreb.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job