Hacker stjæler Tor-brugeres kryptovaluta i stort SSL-angreb

En enkelt aktør har angrebet mere end hver fjerde Tor-udgangsport og ad den vej sat sig selv i stand til at stjæle brugeres kryptovaluta i et stort SSL-angreb.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Siden januar 2020 har en ondsindet aktør tilføjet exit nodes til Tor-netværket for at overvåde trafik til sites relateret til emnet kryptovaluta.

Dette skulle gøre angriberen i stand til at ombytte digitale tegnebøgers adresser med én, som bagmanden havde kontrol over. På den måde ville alle transaktioner, der blev foretaget ende i gerningspersonens lomme.

Det skriver sikkerhedsforskeren Nusenu.

Tor Exit Nodes er en knudepunkt eller sammenkørsel hvoraf krypteret Tor-trafik rammer internettet. De modtager trafik på Tor-netværket og sender den videre.

Disse tusindvis af tilføjede trafikknuder har en ondsindet aktør altså misbrugt til at udføre angreb på brugere, der åbner de overvågede websites.

Hacket, der omtales som et SSL stripping angreb, fordi angrebet i sin form handler om at strippe HTTPS-sitet for dets kryptering - så det nedgarderer forbindelsen til HTTP. Dette bringer nettrafikken i fare for overvågning og databehandling.

Dette blev allerede tilbage i 2020 opdaget og beskrevet af sikkerhedsforskeren Nusenu. Og senest har Nusenu vist, at den kriminelle aktivitet stadig er i gang.

"Dette er den største ondsindede tor exit fraktion, jeg nogensinde har observeret af en enkelt aktør,” skriver sikkerhedsforskeren i sin rapport.

Endnu flere exit nodes

Gennem hele sidste år og frem til maj i år er aktørens aktivitetsniveau steget. I slutningen af oktober sidste år havde hackeren brugt mere end 26 procent af alle Tor-netværkets exit-knudepunkter.

I februar i år nåede det 27 procent.

Da aktøreren blev opdaget tilbage i 2020 blev de plantede exit nodes - eller relays, som de også kaldes - fjernet. Også i maj i år blev der fjernet ondsindede exit nodes, men aktørerne seponderede dennegang ved at etablere et stort antal nye knudepunkter.

Dog har oprydningen af disse ikke været effektiv endnu. Nusenu beretter om, at 8. maj blev 4-6 procent af Tor-netværkets exit nodes brugt til at udføre SSL stripping angreb.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland