Danske Gigabit lagt ned af stort DDoS-angreb: Bagmændene kræver løsepenge for at stoppe angrebet

Den danske internetleverandør Gigabit er ramt af et stort DDoS-angreb. De kriminelle bagmænd har sendt krav om løsepenge for at stoppe angrebet. Men Gigabit vil ikke betale, fortæller direktør Claus Østergaard Olsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Gigabit lige nu rammes af et stort DDoS-angreb.
596
3 min
Den danske internet-leverandør Gigabit er lige nu ramt af et DDoS-angreb, der forårsager store problemer med internetforbindelserne for selskabets brugere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job