Udsigt til Bush-sejr driver it-aktier frem

<B STYLE="color:#C8000A;font-size:12px"> It-aktiemarkedet:</b> En sejr til George Bush kan bære kursen på internationale it-aktier yderligere frem efter to måneder med stigning. Også få rigtigt dårlige regnskabsmeldinger og sæsonmæssigt gode aktiemåneder skubber på den positive udvikling. Følg Computerworld Onlines gennemgang af it-aktiemarkedet nu og her.

Det amerikanske præsidentvalg er den helt afgørende faktor i aktieinvestorernes bevidsthed, siger sektorstrateg i Jyske Bank, Per Hansen, da Computerworld Online beder ham vurdere udsigten for it-aktierne.

Det amerikanske Nasdaq-indeks, som er verdens toneangivende teknologiindeks, er steget omkring 10 procent siden midten af august og har dermed indhentet en del af tabet fra første halvår i år.

- Jeg tror ikke, at den seneste optur har så meget at gøre med indtjeningen (i virksomhederne, red.), men mere med folks forventninger til tiden efter valget i USA, siger Per Hansen.

Færre nedjusteringer

Der er dog heller ikke slået så mange skår i aktieglæden, da der kun har været et fåtal af advarsler om regnskabstal, der ikke kan leve op til forventningerne.

Det skyldes til dels, at selskaberne er blevet bedre til at forudse fremtiden, samt at analytikerne ikke er så optimistiske i deres prognoser. Og så har der måske også været lidt medvind i markedet, forklarer Per Hansen.

- Kurserne bliver drevet af håbet om, at når George Bush har genvundet præsidentembedet, så får vi et fald i risikopræmien. Så vil investorerne generelt øge deres andel af aktier, herunder deres andel af risikofyldte aktier, såsom it. Endelig kan det resultere i en ketchup-effekt, når folk bliver mindet om at november, december og januar notorisk er de bedste aktiemåneder, fordi strømmen af penge ind i fondene er størst i den periode, siger aktiestrategen.

Kerry kan slå det i stykker

Jyske Banks vurdering af aktiemarkederne hælder imod, at det vil være uventet, hvis John Kerry vinder præsidentvalget i USA 2. november 2004. Sker det alligevel, kan det kaste lidt grus i det nuværende positive aktiebillede.

- Folks fornemmelse for, hvad der skal ske, vil blive lidt sløret, og fokus kan blive skiftet over på primære ting i amerikansk økonomi, som for eksempel budgetunderskuddet og de høje oliepriser, siger Per Hansen.

Han vurderer dog, at i sidste ende vil den republikanske valgmaskine overbevise amerikanerne om at stemme på det, de har.

- Ikke nødvendigvis, fordi de er imponerede over det, som er sket, men fordi de har fået indprentet, at det vigtigste emne at tage stilling til i øjeblikket, er terroren, ræsonnerer Per Hansen.

Han er mere skeptisk overfor de forskellige meldinger fra it-branchen om, at investeringslysten er stigende. Han vil ikke ligge det til grund for de kursstigninger, der er sket eller som et positivt fundament til de kommende måneder.

- Jeg kan godt se, at mange rapporterer om det, men skal vi ikke bare sige, at det er svært at se i øjeblikket?, lyder meldingen fra Jyske Bank.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job