Danske cBrain lander sin største ordre nogensinde: Kan være op mod en kvart milliard kroner værd

Danske cBrain lander sin største ordre til dato, som over en årrække kan blive op mod en kvart milliard kroner værd. “Et kæmpeskridt i relation til selskabets internationale vækststrategi,” lyder det fra direktør Per Tejs Knudsen.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Det danske software-selskab cBrain har efter en længere proces underskrevet den største enkeltstående ordre, siden selskabet blev grundlagt i 2002.

Ordren kan ende med at kunne generere en samlet omsætning på en kvart milliard kroner, såfremt den udnyttes maksimalt af kunden, som er en række tyske myndigheder.

De har nemlig indgået en fire-årig rammeaftale med cBrain om brug af mellem 5.000 og 10.000 brugerlicenser til cBrain-systemet F2.

Hertil kommer anvendelse af en række ekstra moduler af F2 samt forskellige former for vedligeholdelse af systemet.

“Aftalen er den største enkeltstående ordre i cBrains historie, både i relation til antal brugere og omsætning. cBrain ser derfor ordren som et kæmpeskridt i relation til selskabets internationale vækststrategi og eksport,” meddeler selskabets direktør og grundlægger, Per Tejs Knudsen.

Selskabet har allerede en række kunder i især den offentlige sektor i Tyskland. De fleste har dog ikke indkøbt brugerlicenser hos cBrain, men implementeringer af F2.

CBrains omsætning er vokset støt gennem en årrækk. Selskabet omsatte i 2020 for godt 120 millioner kroner. Det svarer til en stigning på godt 67 procent på fem år.

Selskabet har hele tiden haft overskud på både drift og på bundlinien, hvor det i fjor landede et overskud på 15,5 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S