Tele2 åbner for fælles Song-ejerskab

Tele 2 har sænket paraderne i kampen om Song Networks. Ved at slette kravet om at 50 procent af aktierne skal være i hus før selskabet vil gennemføre købet, er der større mulighed for at striden ender med en fælles løsning med TDC.

Tele2 har fjernet sit krav om at kontrollere mindst 50 procent af aktierne i Song Networks for at gennemføre sit købstilbud.

Dermed er der indbudt til dans mellem de to stridende parter, TDC og Tele2, vurderer analytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank.

Han har hele tiden set en forhandlingsløsning som det mest logiske, og dagens udmelding fra Tele2 underbygger hans forventning.

Villig til at slå halv skade

- Uden 50 procent-kravet indikerer Tele2, at det er villig til en fifty-fifty løsning eller en fyrre-fyrre, hvor Song forbliver børsnoteret, siger Poul Ernst Jessen.

På aktiemarkedet blev reaktionen om, at Tele2 nu praktisk taget har de samme krav som TDC, negativ for Song-aktien, der droppede et par kroner.

Det skete primært fordi investorerne nu ikke længere tror på et overbud fra TDC, lyder forklaringen fra Poul Ernst Jessen.

Tele2's udmelding kommer, efter at Song Networks bestyrelse i sidste uge advarede sine investorer om risikoen ved Tele2's krav om 50 procent ejerskab.

Investorerne risikerede, at Tele2 aflyste sit bud, hvis det kun opnåede 49 procent af stemmerne, og dermed risikerer man at tabe 2,5 svenske kroner per aktie ned til TDC's bud..

Så derfor kunne man lige så godt sælge i markedet eller acceptere TDC's bud, hvis man som investor ville sikre sig pengene.

- Vores betingelser en nu praktisk taget identiske med TDC's betingelser, men vi tilbyder 2,5 svenske kroner mere per aktie end TDC. Vi er stadig overbeviste om at vores tilbud vil blive accepteret, udtaler Lars-Johan Jarnheimer, der er administrerende direktør i Tele2.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere