Eksplosiv stigning i ransomware-løsesummer: Fire ud af fem hackergrupper kræver over 10 millioner dollar

Ransomware-angreb bliver flere og flere, og samtidig forlanger hackergrupper langt større løsesummer end tidligere. Det viser en ny analyse fra Barracuda Networks.

Artikel top billede

Ransomware-angreb bliver flere og flere - men de bliver også langt mere bekostelige.

Fire ud af fem hackergrupper forlanger nu mere end 10 millioner dollar i løsesum.

Det viser en ny analyse fra it-sikkerhedsselskabet Barracuda Networks, der kan konstaterer, at den gennemsnitlige løsesum er steget til over 63 millioner kroner per angreb i perioden fra august 2020 til juli 2021.

Barracuda har analyseret 121 ransomware-hændelser i perioden, og her viser det sig, at der forekommer 64 procent flere angreb sammenlignet med samme periode sidste år.

"Cyberkriminelle bruger filer og links til at inficere netværk og hermed beslaglægge mailkonti, data og kritiske filer, indtil virksomheden betaler en løsesum. Antallet af ransomware-angreb er desværre stigende - og det samme gælder de løsesummer, der forlanges," lyder det fra Peter Gustafsson, nordisk ansvarlig i Barracuda Networks, i en meddelelse.

Tre tendenser for 2021

Barracuda Networks peger på, at der især er tre tendenser, der gør sig gældende for ransomware-angreb i 2021.

Den første tendens er, at hackergrupperne går efter at lamme hele infrastrukturen. 57 procent af angrebe var direkte rettet mod infrastrukturen, hvor det i samme periode sidste år kun var 18 procent. Dette skyldes iføle Barracuda, at angreb hurtigt udvikler sig til "software supply chain-angreb," hvor hackerne kan nå ud til flere virksomheder i et forsøg.

"Cyberkriminelle har nærmest udelukkende profit for øje. De starter derfor ofte med små organisationer, der er forbundet til større mål. Derfra arbejder de sig op. Derfor er det vigtigt, at de af os, der arbejder med it-sikkerhed, formår at skabe sofistikeret teknologi, der let kan bruges af både små og store virksomheder," lyder det fra Peter Gustafsson.

Den anden tendens er, at de cyberkriminelle ofte angriber amerikanske virksomheder, men hvor angrebet udbreder sig til resten af kloden efterfølgende.

"Et angreb starter ofte med en enkelt bruger. Det kan for eksempel være i hovedkvarteret i USA, hvorfra hackerne får adgang til afdelinger i andre lande. Derfor bør man overveje, om det er en god ide at dele adgangskoder, domæner eller lignende på tværs af landegrænser, fordi det potentielt gør ens virksomhed sårbar,” siger Peter Gustafsson.

Den tredje tendens er, at løsesummen stiger markant. Selvom gennemsnittet nu er over 10 millioner dollar, så er der flere eksempler på, hvor løsesummen er helt op mod 50 millioner dollar.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S