SAP og HP går sammen om software

Den tyske ERP-gigant SAP vil sammen
med Hewlett-Packard tilbyde software til mellemstore virksomheder i USA. Samtidig har selskabet igen været på banen og afvist spekulationer om at selskabet er ved at blive købt af Microsoft.

Softwareselskabet SAP går sammen med Hewlett-Packard om at tilbyde mellemstore virksomheder i USA en hosted ERP-software, som inkluderer program, vedligeholdelse, service og support baseret på en månedlig betaling.

Tiltaget skal give mellemstore amerikanske virksomheder med begrænsede it-ressourcer en fast og forud beregnelig softwareomkostning, siger talsmand Jim Dever fra SAP.

Det lejeagtige tilbud giver kunderne adgang til applikationerne gennem en web-browser, mens HP hoster softwaren i selskabets datacentre og samtidig tilbyder tjenester som storage og teknisk support.

Afviser forhandling med Microsoft

I modsætning til andre hostede tilbud ender SAP's kunder med at eje softwarelicensen via selskabets eget finansieringsprogram, som løber tre til fem år, oplyser selskabet.

Bliver løsningen vel modtaget i USA, vil den blive udvidet til andre regioner, informerer Jim Devers.

Samtidig med offentliggørelsen af samarbejdet med HP er der sivet forlydender om at Microsoft er parat til at byde på det tyske selskab. SAP afviser.

Magasinet Focus Money, der udkommer torsdag, vil i en artikel rejse spekulationer om at Microsoft var klar med en bejlen. En talsmand fra SAP kalder det for sladder fra trejdemand og uden substans.

SAP afviser, at være i forhandling med Microsoft, mens Focus Money-artiklen fremhæver, at en overtagelse fra Microsoft er en klar mulighed, da Microsoft forsøger at skabe en dominerende position i midtmarkedet for ERP-software.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S