SAP og HP går sammen om software

Den tyske ERP-gigant SAP vil sammen
med Hewlett-Packard tilbyde software til mellemstore virksomheder i USA. Samtidig har selskabet igen været på banen og afvist spekulationer om at selskabet er ved at blive købt af Microsoft.

Softwareselskabet SAP går sammen med Hewlett-Packard om at tilbyde mellemstore virksomheder i USA en hosted ERP-software, som inkluderer program, vedligeholdelse, service og support baseret på en månedlig betaling.

Tiltaget skal give mellemstore amerikanske virksomheder med begrænsede it-ressourcer en fast og forud beregnelig softwareomkostning, siger talsmand Jim Dever fra SAP.

Det lejeagtige tilbud giver kunderne adgang til applikationerne gennem en web-browser, mens HP hoster softwaren i selskabets datacentre og samtidig tilbyder tjenester som storage og teknisk support.

Afviser forhandling med Microsoft

I modsætning til andre hostede tilbud ender SAP's kunder med at eje softwarelicensen via selskabets eget finansieringsprogram, som løber tre til fem år, oplyser selskabet.

Bliver løsningen vel modtaget i USA, vil den blive udvidet til andre regioner, informerer Jim Devers.

Samtidig med offentliggørelsen af samarbejdet med HP er der sivet forlydender om at Microsoft er parat til at byde på det tyske selskab. SAP afviser.

Magasinet Focus Money, der udkommer torsdag, vil i en artikel rejse spekulationer om at Microsoft var klar med en bejlen. En talsmand fra SAP kalder det for sladder fra trejdemand og uden substans.

SAP afviser, at være i forhandling med Microsoft, mens Focus Money-artiklen fremhæver, at en overtagelse fra Microsoft er en klar mulighed, da Microsoft forsøger at skabe en dominerende position i midtmarkedet for ERP-software.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse