Udstilling: Det indsamlede menneske

Vi har indsamlet, konserveret og analyseret bidder af menneskekroppen gennem hundredvis af år, og nu kan man tage på en historisk rejse igennem samlingen på Medicinsk Museion.

Artikel top billede

Fotograf: Nicolai Howalt (Foto: /)

Samlingen af menneskekroppe i forskellige udskæringer og udsnit er enorm på Medicinsk Museion – ja, det hedder det faktisk; her er ikke tale om en stavefejl.

Den historiske samling i Bredgade i København kan dateres helt tilbage til slutningen af 1700-tallet og rummer mere end 250.000 genstande. Herunder en hel del eksempler på større eller mindre bidder af den menneskelige krop.

Museet blev grundlagt i 1905, og genstandene har under forskellige temaer været udstillet for den brede offentlighed siden 1907. En samlet udstilling af netop de menneskelige kropsdele er det dog aldrig blevet til før i år.

Under overskriften Det indsamlede menneske – Lægevidenskabens råmateriale fra kadaver til DNA inviterer Medicinsk Museion indenfor til en præsentation af en stor del af samlingen. Lige fra de ældste præparater i form af studiesamlinger af fostre, skeletter, knogler, organer og vævssnit, til i dag, hvor vi er helt nede på molekylærniveau.

På udstillingen får man fortællingen om, hvad der gennem tiden har motiveret den dominerende praksis for indsamling, hvordan den har bidraget til en bedre forståelse af sygdom og sundhed, og hvilke medicinske opdagelser, det har ført til.

Udstillingen giver en spændende og undertiden lettere makaber tur gennem lægevidenskabens historiske indsamling af kropsdele, organer og deformiteter. Men dertil får man også indblik i forskningens skiftende metoder. Fra fortidens fokus på konservering og præparering til nu, hvor biopsier, celler og DNA bliver opbevaret på frost i enorme biobanker, der leverer materiale og data til forskningen i nye behandlingsformer og medicin.

Udstillingen er principielt for alle. Men er man lidt sart i forhold til afskårne lemmer og fostre i formalin, kan der være dele (som man siger..), der kan virke skræmmende.

Billetter skal købes online her.

Det indsamlede menneske – Lægevidenskabens råmateriale fra kadaver til DNA / Medicinsk Museion, Bredgade 62, 1260 København K

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job