Udstilling: Det indsamlede menneske

Vi har indsamlet, konserveret og analyseret bidder af menneskekroppen gennem hundredvis af år, og nu kan man tage på en historisk rejse igennem samlingen på Medicinsk Museion.

Artikel top billede

Fotograf: Nicolai Howalt (Foto: /)

Samlingen af menneskekroppe i forskellige udskæringer og udsnit er enorm på Medicinsk Museion – ja, det hedder det faktisk; her er ikke tale om en stavefejl.

Den historiske samling i Bredgade i København kan dateres helt tilbage til slutningen af 1700-tallet og rummer mere end 250.000 genstande. Herunder en hel del eksempler på større eller mindre bidder af den menneskelige krop.

Museet blev grundlagt i 1905, og genstandene har under forskellige temaer været udstillet for den brede offentlighed siden 1907. En samlet udstilling af netop de menneskelige kropsdele er det dog aldrig blevet til før i år.

Under overskriften Det indsamlede menneske – Lægevidenskabens råmateriale fra kadaver til DNA inviterer Medicinsk Museion indenfor til en præsentation af en stor del af samlingen. Lige fra de ældste præparater i form af studiesamlinger af fostre, skeletter, knogler, organer og vævssnit, til i dag, hvor vi er helt nede på molekylærniveau.

På udstillingen får man fortællingen om, hvad der gennem tiden har motiveret den dominerende praksis for indsamling, hvordan den har bidraget til en bedre forståelse af sygdom og sundhed, og hvilke medicinske opdagelser, det har ført til.

Udstillingen giver en spændende og undertiden lettere makaber tur gennem lægevidenskabens historiske indsamling af kropsdele, organer og deformiteter. Men dertil får man også indblik i forskningens skiftende metoder. Fra fortidens fokus på konservering og præparering til nu, hvor biopsier, celler og DNA bliver opbevaret på frost i enorme biobanker, der leverer materiale og data til forskningen i nye behandlingsformer og medicin.

Udstillingen er principielt for alle. Men er man lidt sart i forhold til afskårne lemmer og fostre i formalin, kan der være dele (som man siger..), der kan virke skræmmende.

Billetter skal købes online her.

Det indsamlede menneske – Lægevidenskabens råmateriale fra kadaver til DNA / Medicinsk Museion, Bredgade 62, 1260 København K

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S