Undersøgelse af mobilbanker afslører: Nordeas kunder elsker ny app

En række banker oplever at kundernes tilfredshed med deres mobilbanker er faldende, men hos Nordea stiger kundernes tilfredshed med selskabets bank-app markant.

Artikel top billede

Kunderne hos den nordiske storbank Nordea har tidligere været yderst utilfredse med bankens mobilbank.

Men en ny mobilbank, der blev lanceret for to år siden og i løbet af det seneste år har fået mange nye features, har ifølge Børsen tilsyneladende tilfredsstillet de tidligere så utilfredse kunder.

For en ny udgave af en årlig rundspørge hos de danske bankkunder, som Voxmeter har foretaget, viser at kundetilfredsheden med både bankens mobilbank og netbank er steget markant.

Ifølge undersøgelsen som Børsen bringer, er kundetilfredsheden steget fra 78,6 til 85,7 procent

“Det tager noget tid, når man laver en ny mobilbank. Det tager tid at implementere de ting, som mobilbanken efterhånden kan, og det, tror jeg, er en af grundene til, man ser en forsinket effekt, i forhold til hvornår vi lancerede mobilbanken,” siger Mads Skovlund, der er chef for privatkunder i Nordea Danmark til Børsen.

Bank-apps bliver et stadig vigtigere konkurrenceparamter hos bankernes privatkunder, og tidligere på sommeren kunne Computerworld fortælle, at ni ud af ti logins hos Bankdatas kunder i dag sker via apps. Dermed overgår mobilbanken i dag markant den gamle velkendte netbank i popularitet.

Knap så opløftende læsning for disse banker

Undersøgelsen er til gengæld knap så opløftende læsning for Sydbank, Jyske Bank og Nykredit Bank, der alle oplever en faldende kundetilfredshed med både deres mobilbank og netbank.

De to førstnævnte banker er ellers en del af Bankdata-samarbejdet, der i forsommeren lancerede en helt ny mobilbank.

Det er dog uvist om undersøgelsen er foretaget før eller efter lanceringen af den nye bank-app, og den fulde effekt af den lancering vil givetvis først kunne måles i det kommende år.

Det er dog værd at bemærke, at selvom kundetilfredsheden er steget markant hos Nordea, mens den er faldet en anelse hos Sydbank, Jyske Bank og Nykredit Bank, så er kunderne hos de sidstnævnte banker stadigvæk en anelse højere end hos Nordea.

Du kan læse mere om Bankdatas store app-projekt her:

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec