Ny Bagle-orm forklæder sig som piratkopier

En ny variant af Bagle-ormen har her til formiddag spredt sig hurtigt på grund af langsomme antivirusfirmaer. Bagle.AT forklæder sig blandt andet som Adobe Photoshop og Microsoft Office i håbet om at blive spredt over fildelingstjenester. Spredningshastigheden er så høj, at den kun overgåes af den tidligere Bagle-orm, Bagle.A, som kom i januar.

Blandt andet forklædt som piratkopier af populære programmer som Adobe Photoshop og Microsoft Office har en ny udgave af Bagle-ormen fredag formiddag spredt sig med stor hast.

Ormen, som nogle af sikkerhedsfirmaerne kalder Bagle.AT, rammer kun Windows-pc'er, og den har spredt sig hurtigt, fordi antivirus-firmaerne har været langsomme til at komme med en opdatering, som stopper ormen.

- Der er en høj spredning i forhold til andre orme, og det hænger sammen med, at antivirus-leverandørerne først kom ud med signaturfil til formiddag, så ormen har haft hele morgenen til at sprede sig, siger Chris Østergaard fra sikkerhedsfirmaet Comendo.

Endnu større spillerum

Han peger på, at ormen muligvis får endnu større spillerum, fordi mange professionelle Windows-brugere først får opdateret deres antivirus-programmer hen ad dagen efter et forudbestemt tidspunkt.

Indtil videre er tempoet så højt, at kun en Bagle-orm tidligere har overgået spredningshastigheden. Det var Bagle.A, som kom i januar.

Den nye orm, Bagle.AT, lægger sig som en vedhæftet fil i e-mails med navnet price eller joke og endelsen .com, .cpl, .exe eller .scr.

Samtidig er ormen ligesom flere forgængere ganske krigerisk i forhold til sine konkurrenter.

Sletter nøgler
- Den går ind og sletter nøgler fra databasen, som opretter andre orme. og det er noget, vi har set det sidste halve års tid, at ormene bekriger hinanden, fortæller Chris Østergaard.

Ormen lægger sig også ned i undermapper, der hedder noget med "shar". Her kalder den sig for eksempel Adobe Photoshop 9 full.exe eller keygen.exe i håbet om, at brugeren har installeret en fildelingstjeneste.

- Den forklæder sig også som Microsoft Office, så den ved, hvad folk søger efter på fildelingsnetværk, siger Chris Østergaard.

Endelig forsøger ormen - som det efterhånden er standard - at stoppe en lang række af de sikkerhedsprogrammer, brugeren har kørende på sin computer.

Den bedste beskyttelse mod ormen er at opdatere sit antivirusprogram og at lade være med at klikke på vedhæftede filer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere