Det er på tide at begrave fordommene om kunstig intelligens: Løsningerne bliver flere - og priserne falder

Klumme: Mange virksomheder misser muligheder for at optimere forretningen ved hjælp af kunstig intelligens på grund af gamle fordomme. Derfor er det på tide at skabe klarhed og feje misforståelserne af bordet.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Hvorfor bruger jeres virksomhed ikke kunstig intelligens?

Det spørgsmål har jeg stillet mange virksomhedsledere gennem de seneste år, og på trods af en massiv teknologisk udvikling på området, så er de mest gennemgående svar på mange måder de samme, som de var for mange år tilbage:

Kunstig intelligens er for komplekst til vores virksomhed, teknologien kræver store investeringer, og det er kun for store virksomheder.

Alle tre har utvivlsomt været reelle bekymringer for blot en håndfuld år siden, men i dag er virkeligheden en helt anden.

Tærsklen for at drage nytte af kunstig intelligens er sænket drastisk på flere fronter og betyder, at virksomheder i højere grad end tidligere kan benytte teknologien til at udvikle forretningen.

Så lad os pænt begrave de i dag grundløse fordomme her.

Kunstig intelligens er kompleks teknologi.

Det kan de færreste være uenige i, for det er vel de færreste lægmænd, der teknisk forstår og kan forklare teknologien, og hvordan den virker.

Heldigvis har adskillige virksomheder og eksperter over tid forfinet teknologien, så den nu er forholdsvis enkel at bruge og implementere i praksis, selvom teknologien i sig selv er kompleks.

Teknologien kan for eksempel bruges til værktøjer, som skærper grammatisk kontekstforståelse i et program til tekstredigering eller til et softwarelag, der kan analysere, bearbejde og kategorisere videoovervågning af eksempelvis landbrugsdyr for at spotte potentielle sygdomme eller fejl på landbrugsmaskiner.

I bund og grund kan formålet med kunstig intelligens koges ned til at øge effektiviteten og præcisionen i vores arbejde uanset hvad arbejdet består i.

Ikke længere kun for store virksomheder

Som med al anden teknologi har kunstig intelligens været gennem en modningsperiode. Resultatet er, at løsningerne bliver flere, og priserne falder. Det er her, vi befinder os nu.

Diversiteten og mængden af løsninger, som bygger på kunstig intelligens, er stor, og flere løsninger er i vid udstrækning plug-and-play.

Virksomhedsledere satser derfor hverken skødet til huset, hunden eller ægtefællen, når de investerer i teknologien – heller ikke mindre organisationer med kun få ansatte.

Investeringerne behøver nemlig ikke længere knytte sig til store projekter med eksterne specialister og konsulenter.

Hverdagsværktøjer

I stedet kan det som i ovenstående eksempler være små, konkrete hverdagsværktøjer lige så vel som det kan være store systemer til at analysere forbrugeres købsmønstre i et stort supermarked.

Det er en kliché, men ikke desto mindre sandt, at det kun er fantasien, som sætter grænser for, hvor kunstig intelligens kan gøre en forskel i en virksomhed.

Væsentligt er det dog at slå fast, at fantasi – eller viden om mulighederne – er én af meget få begrænsninger.

Løsningerne er nemlig derude, og de bliver kun bedre i forhold til at hjælpe virksomheder med at arbejde præcist og effektivt i hverdagen. Mere komplekst er det ikke.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S