Google køber kæmpe kontor-bygning til 13,5 milliarder kroner i en af de største ejendomshandler i USA nogensinde

Google overtager kontorbygning midt i New York i en af de største ejendomshandler i amerikansk historie.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

2,1 milliarder dollar eller hvad der svarer til godt 13,5 milliarder kroner.

Så meget lægger Google på bordet for at overtage den kæmpe kontorbygning midt i New York på Manhattans ekslusive West Side, som selskabet i de senere år har lejet.

Købet af bygningen - der hedder St. Johns Terminal - bliver dermed ifølge Wall Street Journal en af de dyreste ejendomshandler i amerikansk historie.

Den store kontor-bygning er på knap 121.000 kvadratmeter. Det svarer til samme areal som omkring 18 fodboldbaner.

Det giver en kvadratmeter-pris på godt 111.000 kroner.

Google er allerede en af de største ejendomsselskaber i det centrale New York, hvor selskabet i forvejen ejer tre dyre bygninger.

Ifølge Wall Street Journal er de store og meget velhavende tech-selskaber som Google, Facebook, Apple og Amazon i de senere begyndt at etablere sig som nogle af de største lejere og købere af kontor-ejendomme i USA.

Det skyldes en kombination af lave priser, og at de store selskaber konstant er på jagt efter steder at placere deres svimlende kontant-beholdninger.

Ifølge avisen arbejder omkring 12.000 Google-ansatte i New York, hvilket gør byen til Googles største arbejdsplads uden for Californien, hvor Google har hovedkvarter.

Selskabet har i de senere år udvidet kraftigt i New York fra at have beskæftiget blot 7.000 medarbejdere i 2018.

Googles moderselskab, Alphabet, ejer i dag fast ejendom for 56 milliarder dollar i USA.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S