Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Dansk virksomhed skal levere sikkert digitalt valgsystem til USA

Den danske virksomhed Assembly Voting skal bygget et nyt, sikkert valgsystem til USA, der skal hjælpe med at udføre sikre valg gennem borgernes mobiltelefoner.

Virksomheden Assembly Voting skal levere et nyt digitalt valgsystem til USA med hjælp fra superinvestoren Bradley Tusk

Den amerikanske rigmand vil gennem sin fond, Tusk Philanthropies, finansiere den danske it-virksomheds løsning, hvor brugerne skal have mulighed for at stemme gennem en app på deres telefon.

Det skriver Børsen.

Løsningen er end-to-end krypteret, og dermed sigter den danske it-virksomhed efter at gøre op med et af de meste centrale problemer med det nuværende digitale valgsystem i USA nemlig sikkerheden.

“Vi kan virkelig mærke, hvordan efterspørgslen både til private og offentlige valg stiger. Med det amerikanske valgprojekt flyttes barren endnu et skridt, og det er klart, at hvis det lykkes med at udvikle en løsning, der styrker valgdeltagelsen i USA, så vil det også blive interessant i resten af verden,” siger direktør i Assembly Voting Jacob Gyldenkærne til avisen.

Det er flere gange blevet bevist, hvordan digitale amerikanske valgmaskiner kan hackes relativt simpelt.

Professor på IT Universitetet Carsten Shürmann har tidliger bevist, at det kan lade sig gøre at påvirke amerikanernes valg gennem valgmaskinerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere