Podcasts: Bag om en af historiens vildeste ekspeditioner

I år er det 100 år siden, at Knud Rasmussen og hans fæller drog ud på den 18.000 kilometer lange 5. Thuleekspedition. Her gennemførte man ikke bare verdenshistoriens længste slæderejse, men også en af de mest imponerende videnskabelige indsamlinger af viden om mennesker, livsvilkår og kultur i det barske nord.

Artikel top billede

Da dronningen besøgte Grønland for lidt over en uge siden var det ikke for at fejre 100-året for en af verdenshistoriens mest imponerende og fysisk strabadserende opdagelsesrejser. Men det kunne det sådan set lige så godt have været.

I 1921 stod den 5. Thuleekspedition nemlig ud på det, der under ledelse af polarforskeren Knud Rasmussen blev en tre år og 18.000 kilometer lang slæderejse fra Grønland via nordkysten af Canada og Alaska og hele vejen til Stillehavet og Sibirien.

Det er stadig den længste slæderejse, der nogensinde er foretaget, og på alle måder en helt vild bedrift.

Samtidig var ekspeditionen en videnskabelig satsning, der med stor grundighed og succes dokumenterede et betydeligt fælles gods af sprog og myter hos arktiske folk på tværs af et enormt geografisk område.

Denne viden har været med til at skabe den selvbevidsthed, der bl.a. præger det moderne Grønland, som ellers internationalt mest høster opmærksomhed med diskussioner om råstoffer, selvstændighed, infrastruktur og om, hvilke stormagter der skal have lov at blande sig.

Nationalmuseet har produceret en podcastserie om ekspeditionen, nemlig Slædesporet. Her kan man høre om ekspeditionen, om Knud Rasmussen og om grønlænderne Arnarulunnguaq og hendes fætter Qâvigarssuaq Miteq, der som de eneste tre var med hele den lange vej.

Ja, i almindelighed vurderes det, at Arnarulunnguaq bærer en meget stor del af æren for, at Knud Rasmussen selv overlevede den lange færd.

Slædesporet er mærkværdigvis svær at finde på gængse podcasttjenester, men man kan lytte til den her.

I den velproducerede podcastserie, Den yderste grænse – som vi tidligere har omtalt – kan man også høre dedikerede afsnit om både Knud Rasmussen og om Arnarulunnguaq. Du kan læse mere om podcastserien på hjemmesiden her, og den ligger heldigvis på både Apples podcasttjeneste, på Podimo og flere andre steder.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job