Podcasts: Bag om en af historiens vildeste ekspeditioner

I år er det 100 år siden, at Knud Rasmussen og hans fæller drog ud på den 18.000 kilometer lange 5. Thuleekspedition. Her gennemførte man ikke bare verdenshistoriens længste slæderejse, men også en af de mest imponerende videnskabelige indsamlinger af viden om mennesker, livsvilkår og kultur i det barske nord.

Artikel top billede

Da dronningen besøgte Grønland for lidt over en uge siden var det ikke for at fejre 100-året for en af verdenshistoriens mest imponerende og fysisk strabadserende opdagelsesrejser. Men det kunne det sådan set lige så godt have været.

I 1921 stod den 5. Thuleekspedition nemlig ud på det, der under ledelse af polarforskeren Knud Rasmussen blev en tre år og 18.000 kilometer lang slæderejse fra Grønland via nordkysten af Canada og Alaska og hele vejen til Stillehavet og Sibirien.

Det er stadig den længste slæderejse, der nogensinde er foretaget, og på alle måder en helt vild bedrift.

Samtidig var ekspeditionen en videnskabelig satsning, der med stor grundighed og succes dokumenterede et betydeligt fælles gods af sprog og myter hos arktiske folk på tværs af et enormt geografisk område.

Denne viden har været med til at skabe den selvbevidsthed, der bl.a. præger det moderne Grønland, som ellers internationalt mest høster opmærksomhed med diskussioner om råstoffer, selvstændighed, infrastruktur og om, hvilke stormagter der skal have lov at blande sig.

Nationalmuseet har produceret en podcastserie om ekspeditionen, nemlig Slædesporet. Her kan man høre om ekspeditionen, om Knud Rasmussen og om grønlænderne Arnarulunnguaq og hendes fætter Qâvigarssuaq Miteq, der som de eneste tre var med hele den lange vej.

Ja, i almindelighed vurderes det, at Arnarulunnguaq bærer en meget stor del af æren for, at Knud Rasmussen selv overlevede den lange færd.

Slædesporet er mærkværdigvis svær at finde på gængse podcasttjenester, men man kan lytte til den her.

I den velproducerede podcastserie, Den yderste grænse – som vi tidligere har omtalt – kan man også høre dedikerede afsnit om både Knud Rasmussen og om Arnarulunnguaq. Du kan læse mere om podcastserien på hjemmesiden her, og den ligger heldigvis på både Apples podcasttjeneste, på Podimo og flere andre steder.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job