Fagforbund retter hård kritik mod phishing-kampagne: “Det er langt over stregen”

Ledelsen hos FGU-Danmark får nu hård kritik efter man satte gang i en phishing-kampagne, der lovede de ansatte en lønbonus på 8.500 kroner. “Det er simpelthen ikke i orden, at man som arbejdsgiver forsøger at fuppe sine medarbejdere på den måde,” lyder kritikken.

Artikel top billede

Det har udløst hård kritik, at ledelsen på uddannelsesinstitutionen FGU Danmark satte gang i en phishingkampagne blandt sine medarbejdere.

I phishingmailen bliver de ansatte lovet en lønbonus på 8.500 kroner, som tak for deres hårde arbejde, hvis de til gengæld udleverer en række personlige oplysninger.

Idéen er dog ikke blevet taget godt imod hos medarbejderne, der fik testet deres villighed til at udlevere oplysningerne.

“Det er simpelthen ikke i orden, at man som arbejdsgiver forsøger at fuppe sine medarbejdere på den måde,” siger Hanne Pontoppidan, formand for fagforeningen, Uddannelsesforbundet i en meddelelse.

Det er almindelig praksis i mange organisationer at teste medarbejdernes digitale selvforsvar med falske phishingmails, men hos Uddannelsesforbundet mener man, at ledelsen er gået over grænsen i den her situation.

“Lederne kan sørge for, at de ansatte kommer på kursus og følge op på det med personalet. Men man narrer ikke medarbejderne sådan her. Det er langt over stregen, lyder det fra formanden.

Hanne Pontoppidan anerkender, at det er en god idé at klæde medarbejderne på til at håndtere den her type situationer, men hun mener, at den metode ledelsen har brugt er helt uden for skiven.

“(Det er, red.) ude af proportioner for en sektor, hvor lærerne i forvejen er slidt helt ned af det store arbejde, de har udført, med at få en helt ny institutionstype op at stå.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics