Danske it-chefer presses til at holde tæt med sandheden om it-sikkerhedstruslerne overfor bestyrelsen

86 procent af de danske it-chefter føler, at de skal holde igen, når de beretter om det reelle it-sikkerhedstrussel overfor deres bestyrelse. Det viser en ny undersøgelse. Få alle detaljer her.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

93 procent af danske topchefer er klar til at ofre it-sikkerheden, hvis den går i vejen for andre mål i forretningen som produktivitet, innovation eller den gode kundeoplevelse. På globalt plan ligger dette tal på 90 procent.

Det viser en global undersøgelse fra cybersikkerhedsvirksomheden Trend Micro, hvor 210 af deltagerne var danske chefer ud af i alt 5.321 chefter kloden over.

Årsagen til, at så mange chefer er klar til at smide it-sikkerheden på bålet for andre højere formål, er ifølge den danske landechef for Trend Micro Christian K. Beck, blandt andet, at it-cheferne ikke får lov at tale for åbent om den reelle cybertrussel, overfor virksomhedens ledelse.

“Analysen viser, at størsteparten af it-chefer i Danmark og resten af verden undlader at fortælle hele sandheden, når de står over for bestyrelsen," lyder det fra landechefen.

"De er bange for, at de gentager sig selv eller fremstår alt for negative. Det skaber en ond cirkel, hvor virksomhedens øverste ledelse bliver vildledt omkring den reelle sikkerhedsrisiko."

Blandt de danske it-chefter svarer 86 procent, at vedkommende har følt sig presset til at nedtone it-sikkerhedstrusler over for virksomhedens bestyrelse. Globalt er tallet 82 procent.

"Vi er nødt til ændre den måde, vi taler om it-sikkerhed på, så virksomhedens øverste ledelse forstår, at it-sikkerhed er en grundlæggende forretningsmæssig drivkraft i en moderne virksomhed,” siger Christian K. Beck.

Modstand fra ledelsen selv

Mere end hver anden it-chef, har i den forbindelse følelsen af, at topledelsen enten ikke prøver at forstå eller bevidst decideret nægter at forstå problemet med den høje it-sikkerhedsrisiko.

En del af udfordringen er, at topledelsen i mange virksomheder ikke linker it-sikkerhedstruslen sammen med resten af forretningsens samlede krisiko, men udelukkende betragtes som en it-risiko.

En opfattelse, der er problematisk, når selv næsten hver fjerde danske chef kan erkende, at cybersikkerhedstruslen er den største af alle i virksomhedens samlede miljø. Desuden er 59 procent klar over, at et vellykket cyberangreb er den mest omkrostningfulde post.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS