Danske it-chefer presses til at holde tæt med sandheden om it-sikkerhedstruslerne overfor bestyrelsen

86 procent af de danske it-chefter føler, at de skal holde igen, når de beretter om det reelle it-sikkerhedstrussel overfor deres bestyrelse. Det viser en ny undersøgelse. Få alle detaljer her.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

93 procent af danske topchefer er klar til at ofre it-sikkerheden, hvis den går i vejen for andre mål i forretningen som produktivitet, innovation eller den gode kundeoplevelse. På globalt plan ligger dette tal på 90 procent.

Det viser en global undersøgelse fra cybersikkerhedsvirksomheden Trend Micro, hvor 210 af deltagerne var danske chefer ud af i alt 5.321 chefter kloden over.

Årsagen til, at så mange chefer er klar til at smide it-sikkerheden på bålet for andre højere formål, er ifølge den danske landechef for Trend Micro Christian K. Beck, blandt andet, at it-cheferne ikke får lov at tale for åbent om den reelle cybertrussel, overfor virksomhedens ledelse.

“Analysen viser, at størsteparten af it-chefer i Danmark og resten af verden undlader at fortælle hele sandheden, når de står over for bestyrelsen," lyder det fra landechefen.

"De er bange for, at de gentager sig selv eller fremstår alt for negative. Det skaber en ond cirkel, hvor virksomhedens øverste ledelse bliver vildledt omkring den reelle sikkerhedsrisiko."

Blandt de danske it-chefter svarer 86 procent, at vedkommende har følt sig presset til at nedtone it-sikkerhedstrusler over for virksomhedens bestyrelse. Globalt er tallet 82 procent.

"Vi er nødt til ændre den måde, vi taler om it-sikkerhed på, så virksomhedens øverste ledelse forstår, at it-sikkerhed er en grundlæggende forretningsmæssig drivkraft i en moderne virksomhed,” siger Christian K. Beck.

Modstand fra ledelsen selv

Mere end hver anden it-chef, har i den forbindelse følelsen af, at topledelsen enten ikke prøver at forstå eller bevidst decideret nægter at forstå problemet med den høje it-sikkerhedsrisiko.

En del af udfordringen er, at topledelsen i mange virksomheder ikke linker it-sikkerhedstruslen sammen med resten af forretningsens samlede krisiko, men udelukkende betragtes som en it-risiko.

En opfattelse, der er problematisk, når selv næsten hver fjerde danske chef kan erkende, at cybersikkerhedstruslen er den største af alle i virksomhedens samlede miljø. Desuden er 59 procent klar over, at et vellykket cyberangreb er den mest omkrostningfulde post.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune