Danske it-chefer presses til at holde tæt med sandheden om it-sikkerhedstruslerne overfor bestyrelsen

86 procent af de danske it-chefter føler, at de skal holde igen, når de beretter om det reelle it-sikkerhedstrussel overfor deres bestyrelse. Det viser en ny undersøgelse. Få alle detaljer her.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

93 procent af danske topchefer er klar til at ofre it-sikkerheden, hvis den går i vejen for andre mål i forretningen som produktivitet, innovation eller den gode kundeoplevelse. På globalt plan ligger dette tal på 90 procent.

Det viser en global undersøgelse fra cybersikkerhedsvirksomheden Trend Micro, hvor 210 af deltagerne var danske chefer ud af i alt 5.321 chefter kloden over.

Årsagen til, at så mange chefer er klar til at smide it-sikkerheden på bålet for andre højere formål, er ifølge den danske landechef for Trend Micro Christian K. Beck, blandt andet, at it-cheferne ikke får lov at tale for åbent om den reelle cybertrussel, overfor virksomhedens ledelse.

“Analysen viser, at størsteparten af it-chefer i Danmark og resten af verden undlader at fortælle hele sandheden, når de står over for bestyrelsen," lyder det fra landechefen.

"De er bange for, at de gentager sig selv eller fremstår alt for negative. Det skaber en ond cirkel, hvor virksomhedens øverste ledelse bliver vildledt omkring den reelle sikkerhedsrisiko."

Blandt de danske it-chefter svarer 86 procent, at vedkommende har følt sig presset til at nedtone it-sikkerhedstrusler over for virksomhedens bestyrelse. Globalt er tallet 82 procent.

"Vi er nødt til ændre den måde, vi taler om it-sikkerhed på, så virksomhedens øverste ledelse forstår, at it-sikkerhed er en grundlæggende forretningsmæssig drivkraft i en moderne virksomhed,” siger Christian K. Beck.

Modstand fra ledelsen selv

Mere end hver anden it-chef, har i den forbindelse følelsen af, at topledelsen enten ikke prøver at forstå eller bevidst decideret nægter at forstå problemet med den høje it-sikkerhedsrisiko.

En del af udfordringen er, at topledelsen i mange virksomheder ikke linker it-sikkerhedstruslen sammen med resten af forretningsens samlede krisiko, men udelukkende betragtes som en it-risiko.

En opfattelse, der er problematisk, når selv næsten hver fjerde danske chef kan erkende, at cybersikkerhedstruslen er den største af alle i virksomhedens samlede miljø. Desuden er 59 procent klar over, at et vellykket cyberangreb er den mest omkrostningfulde post.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S