USA-valg et gennembrud for e-valg

40 millioner amerikanere stemte elektronisk på de 175.000 opstillede stemmemaskiner til gårsdagens præsidentvalg. Med blot 1.100 indrapporterede fejl er der tale om et jordskred for elektroniske valg, mener valg-organisationer. Kritikerne er bekymrede for sikkerheden.

Det amerikanske præsidentvalg blev et gennembrud for elektroniske valgmaskiner.

I alt stemte omkring 40 millioner amerikanere via et af de 175.000 opstillede elektroniske touch screen-apparater.

Der meldes generelt om tilfredshed, selv om der var tekniske problemer i stort set alle delstater, der anvendte apparaterne.

Mange fejl kan forklares
De hørte dog til i den mindre ende, og de fleste skyldtes dårligt uddannet personale eller misforståelser fra vælgernes side. Blot omkring seks procent af de 27.500 rapporterede valgfejl stammede fra de elektroniske maskiner.

- Vi har slet ikke oplevet de samme massive problemer med de elektroniske afstemninger, som vi har haft i tidligere valg. Det er min fornemmelse, at problemerne med dette valgs elektroniske afstemninger ikke var større end så mange andre problemer, siger Doug Chapin fra valg-forskningsprojektet Election Reform Information Project til Cnet.

Den holdning deles af brancheorganisationen ITAA som peger på, at de 40 millioner amerikanere, der stemte elektronisk, hver har afgivet måske 10 stemmer på de mange forskellige emner, som amerikanerne skulle stemme om.

Det betyder, at langt de fleste stemmer er blevet afgivet uden problemer, påpeger ITAA.

Fortsat grund til bekymring

Alligevel har brugen af de elektroniske apparater rejst bekymring i flere organisationer, der overvåger elektroniske valg.

Der blev rapporteret i alt 1.181 maskinfejl. Og selv om det næppe kan have påvirket resultatet, hvor George W. Bush slog John Kerry med anslået 3,5 millioner stemmer ud af 114 millioner afgivne stemmer, er der fortsat grund til bekymring.

- For vi ved ikke reelt, hvordan det er gået med apparaterne. Det er meget vanskeligt at afgøre, fordi det ikke er blevet registreret, hvordan de har opført sig, siger Peter Neumann, chefforsker på det internationale computer-forskningscenter.

Den holdning deler forskellige græsrødder, som overvågede valget. De mener, at det amerikanske valg har været præget af mange store fejl, fordi der har manglet fælles tekniske standarder og fælles procedurer.

Organisationerne er desuden bekymrede over de stemmemaskiner, som ikke har trykt en papirkvittering eller på anden måde registreret stemmen til vælgeren efter endt stemmeafgivelse.

Det amerikanske organ, der følger valget, National Committee of Voting Integrity (NCVI), vurderer, at der vil gå flere uger, inden den har et overblik over omfanget af problemerne med de elektroniske stemmemaskiner.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job