Her er hackergruppen, der har fået ram på Vestas

Det er hackerhruppen LockBit, der har ramt Vestas med ransomware 19. november. Det bekræfter vindmølle-producenten nu. Se her de vigtigste detaljer om den globalt begrygtede hackergruppe.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Vestas)

Vindenergi-producenten Vestas sætter navn på den hackergruppe, som de mener, har angrebet virksomhedens systemer med ransomware.

Det er tilsyneladende den russiske hackergruppe Lockbit, der har ramt og som nu afpresser Vestas. Det bekræfter selskabet overfor DR.

Vestas har desuden oplyst, at hackerne har haft held med at stjæle data, som er blevet tilbudt en tredjepart.

Lockbit har givet vindmølle-virksomheden en tidsfrist på lidt mere end et døgn til at betale en løsesum.

Hvor meget Lockbit har afkrævet virksomheden, vil Vestas ikke oplyse.

LockBit

Lockbit er en af de globalt kendte hackergrupper. Tilbage i august i år gik gruppen målrettet efter konsulenthuset Accenture i et ransomware-angreb.

Kort efter var 2.400 filer stjålet fra Accenture sat til salg på darkweb. Som våben brugte de LocBit 2.0-ransomwaren, og sikkerhedselskabet Cybel skrev i den forbindelse, at 2.500 computere i huset var kompromitterede i angrebet.

Ifølge gruppen selv kunne dette angreb lade sig gøre, fordi de fik hjælp af en Accenture-medarbejdere.

LockBit 2.0 ransomware er en type malware, som bruger mindre end fem minutter på at implemetere en krypteringsrutine på det målrettede system, når den lander på offerets netværk.

LockBit sluttede sig til ransomware-as-a-service (RaaS)-markedet i september 2019. Den er drevet af automatiserede processer til hurtig spredning på tværs af offernetværket, identifikation og låsning af værdifulde systemer.

LockBit-angreb efterlader få spor til efterfølgende analyse, da malwaren indlæses i systemhukommelsen. Logfiler og understøttende filer fjerner den selv under udførelse.

I en rapport fra Center for Cybersikkerhed fra oktober i år har LockBit "været i stand til at rekruttere hackere via forummet Russian Anonymous Marketplace (RAMP), der sandsynligvis er etableret af tidligere RaaS- bagmænd. RAMP rekrutterer aktuelt medlemmer fra Exploit og XSS og skaber således et ideelt mødested for RaaS-hackere og -bagmænd.”

Gruppen har endog været så meget i mediernes søgelys, at medlemmer af gruppen har deltaget i interviews i en række medier, hvor de blandt andet har reklameret for deres RaaS-platform.

Her afslørede hackeren ‘Aleks’ nogle af sine metoder i hans arbejde med at angribe virksomheder.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S