Her er hackergruppen, der har fået ram på Vestas

Det er hackerhruppen LockBit, der har ramt Vestas med ransomware 19. november. Det bekræfter vindmølle-producenten nu. Se her de vigtigste detaljer om den globalt begrygtede hackergruppe.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Vestas)

Vindenergi-producenten Vestas sætter navn på den hackergruppe, som de mener, har angrebet virksomhedens systemer med ransomware.

Det er tilsyneladende den russiske hackergruppe Lockbit, der har ramt og som nu afpresser Vestas. Det bekræfter selskabet overfor DR.

Vestas har desuden oplyst, at hackerne har haft held med at stjæle data, som er blevet tilbudt en tredjepart.

Lockbit har givet vindmølle-virksomheden en tidsfrist på lidt mere end et døgn til at betale en løsesum.

Hvor meget Lockbit har afkrævet virksomheden, vil Vestas ikke oplyse.

LockBit

Lockbit er en af de globalt kendte hackergrupper. Tilbage i august i år gik gruppen målrettet efter konsulenthuset Accenture i et ransomware-angreb.

Kort efter var 2.400 filer stjålet fra Accenture sat til salg på darkweb. Som våben brugte de LocBit 2.0-ransomwaren, og sikkerhedselskabet Cybel skrev i den forbindelse, at 2.500 computere i huset var kompromitterede i angrebet.

Ifølge gruppen selv kunne dette angreb lade sig gøre, fordi de fik hjælp af en Accenture-medarbejdere.

LockBit 2.0 ransomware er en type malware, som bruger mindre end fem minutter på at implemetere en krypteringsrutine på det målrettede system, når den lander på offerets netværk.

LockBit sluttede sig til ransomware-as-a-service (RaaS)-markedet i september 2019. Den er drevet af automatiserede processer til hurtig spredning på tværs af offernetværket, identifikation og låsning af værdifulde systemer.

LockBit-angreb efterlader få spor til efterfølgende analyse, da malwaren indlæses i systemhukommelsen. Logfiler og understøttende filer fjerner den selv under udførelse.

I en rapport fra Center for Cybersikkerhed fra oktober i år har LockBit "været i stand til at rekruttere hackere via forummet Russian Anonymous Marketplace (RAMP), der sandsynligvis er etableret af tidligere RaaS- bagmænd. RAMP rekrutterer aktuelt medlemmer fra Exploit og XSS og skaber således et ideelt mødested for RaaS-hackere og -bagmænd.”

Gruppen har endog været så meget i mediernes søgelys, at medlemmer af gruppen har deltaget i interviews i en række medier, hvor de blandt andet har reklameret for deres RaaS-platform.

Her afslørede hackeren ‘Aleks’ nogle af sine metoder i hans arbejde med at angribe virksomheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S