Morgen-briefing: Konkurrencerådet griber ind over for softwareleverandør / Pleo-folks nye startup har rejst millioner i seed-runde / Tidligere Netflix-chef skal i fængsel for bestikkelse

Morgen-briefing: Konkurrencerådet griber ind over for softwareleverandør / Pleo-folks nye startup har rejst millioner i seed-runde / Tidligere Netflix-chef skal i fængsel for bestikkelse / Københavnsk fintech-startup rejser godt 37 millioner kroner / Veeam udnævner Anand Eswaran til CEO / Reddit vil på Børsen

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings ... og velkommen til ugens sidste briefing fra Computerworlds fremskudte lyttepost mod syd. Niels Veileborg ønsker på vegne af redaktionen vores læsere en god weekend.

Konkurrencerådet griber ind over for softwareleverandør

Konkurrencerådet griber ind over for Wolters Kluwer Danmark, som leverer software til personlig skatteberegning.

I en række af virksomhedens leveringsaftaler har Wolters Kluwer anvendt vilkår om uopsigelighed i op til tre år og fire måneder og/eller vilkår om, at rabatter var betinget af, at kunderne indgik en flerårig aftale.

Det vil være en overtrædelse af konkurrenceloven, hvis en virksomhed er dominerende og har vilkår, som er egnet til at holde konkurrenter ude af markedet.

Wolters Kluwer har tilbudt at fjerne de mulige problematiske aftalevilkår. Desuden fjerner Wolters Kluwer sit vilkår om, at rabatter er betinget af, at aftalen er flerårig.

Rådet har ikke taget stilling til, hvorvidt Wolters Kluwer har overtrådt konkurrencereglerne.

Pleo-folks nye startup har rejst millioner i seed-runde

Den danske tech-startup Weld, der blev etableret i januar 2021, har netop rejst 30,2 millioner kroner i en seed-runde. Samtidig har virksomheden lige rundet 30 medarbejdere.

Bag Weld står de tidligere Pleo-medarbejdere Jonas Thordal, Jakob Skytte og Jakob Kristensen, har udviklet en alt i en-dataplatform, hvor virksomheder kan bygge kraftfulde datamodeller og metrikker med unikke dataskabeloner, der muliggør virksomhedsindsigt og hurtig beslutningstagning samt styring og strømlining af alle data-workflows.

I 2022 planlægger Weld at udvide med kontorer i New York og London. Inden årets udgang sigter selskabet efter at være 75 medarbejdere.

Tidligere Netflix-chef skal i fængsel for bestikkelse

Den tidligere Vice President i Netflix-chef, Michael Kail, skal to et halvt år i fængsel for at modtage bestikkelse og returkommission fra it-leverandører som betaling for at godkende lukrative millionkontrakter med Netflix. Det skriver AP.

Michael Kail var chef for Netflix’ internet technology department, og han modtog ifølge anklagerne over en halv million dollars i returkommission samt lukrative aktieoptioner mod at godkende kontrakter med ni forskellige it-leverandører i perioden februar 2012 til juli 2014.

Michael Kail skal tilbagebetale 700.000 dollars samt betale en bøde på 50.000 dollars.

Københavnsk fintech-startup rejser godt 37 millioner kroner

Den københavnsk fintech-startup Risika A/S rejser fem millioner euro i
investeringsrunde med Seed Capital, medinvestorer og nuværende aktionærer.

Det er Seeds største seed-stadie-investering til dato, og pengene skal bruges
på international vækst samt produktudvikling.

Risika blev etableret i 2017 af tre fintech-iværksættere for at udfordre status quo inden
for finansiel risikostyring. I dag har selskabet kontorer i København og Bulgarien. Risika benytter machine learning til at hjælpe nordiske B2B-virksomheder med at
forudsige betalende og ikke-betalende kunder og samtidigt identificerer flere
ideelle kunder.

Veeam udnævner Anand Eswaran til CEO

Anand Eswaran, tidligere President og COO for RingCentral og Corporate Vice President for Microsoft, er ny CEO for Veeam.

Veeam leverer backup-, gendannelses- og datahåndteringsløsninger og er også meget aktiv på det danske marked.

William H. Largent (Bill Largent) træder tilbage som administrerende direktør for at fokusere på sin rolle som bestyrelsesformand.

Reddit vil på Børsen

Det sociale medie Reddit vil noteres på børsen. Det skriver BBC.

Reddit modtog i august en kapitaltilførsel på 700 millioner dollars til en valuation på over 10 milliarder dollars.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S