Artikel top billede

Kinesiske myndigheder straffer Alibaba Cloud efter log4j-kontrovers

Log4j-sårbarheden får nu konsekvenser for den kinesiske it-gigant Alibaba, der ifølge de kinesiske myndigheder har nølet med indrapportere sin viden om sårbarheden.

De magtfulde kinesiske cyber-sikkerhedsmyndigheder har valgt at straffe Alibaba, fordi selskabet ifølge de kinesiske myndigheder ikke øjeblikkeligt har indrapporteret sin viden log4j-sårbarheden til dem

Det skriver den kinesiske avis South China Morning Post, der har hovedkvarter i Hong-Kong og er ejet af Alibaba Group.

Myndighederne i Kina har brugt Alibaba Cloud som cybersikkerhedspartner, hvilket blandt andet betyder, at selskabet har skulle dele oplysninger med det kinesiske ministerium for informationsteknologi.

Sanktionerne betyder, at ministeriet nu suspenderer samarbejdet med Alibaba Cloud i minimum seks måneder.

Efter de seks måneder vil myndighederne igen tage stilling til om de vil genoptage cybersikkerheds-samarbejdet med Alibaba.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere