Hver 10. pc-køber klager over sit it-køb

Hver 10. gang der langes et stykke hardware over disken i en dansk computerbutik kommer køberen tilbage for at klage over problemer med apparatet. Det har fået antallet af klager til at eksplodere. Forbrugerstyrelsen anbefaler, at computerbranchen opretter sit eget klagenævn.

Det danske marked for hardware er en ren jungle, og danskerne klager voldsomt over deres computer-butikker, viser Forbrugerstyrelsen nye Forbrugerredegørelse, der betegner de mange klager som "bekymrende".

Hver 10. danske forbruger klager til den butik, hvor de har købt deres computer, mens antallet af formelle klager over it-produkter er steget med ikke mindre 266 procent fra 1994 til 2003.

Forbrugerstyrelsen fastslår i redegørelsen, at markedet for it-produkter fungerer "nogenlunde", men påpeger dog, at det kan være både dyrt og besværligt at købe en computer.

Klageantal vokser markant

- Særligt er det bekymrende, at antallet af klager vokser markant, mener Forbrugerstyrelsen, som anbefaler bedre forhold på området.

Det skal blandt andet ske ved oprettelsen af et særligt klagenævn, som Forbrugerstyrelsen mener, at it-branchen selv skal stå bag.

Den holdning deles af forbrugerminister Henriette Kjær (K).

- Jeg opfordrer branchen til at oprette sit eget private klagenævn, så den selv får føling med, hvad kunderne er utilfredse med, og hvor skal den stramme op. Branchen skal skabe gennemsigtighed, siger hun til Politiken.

Problemerne forværres af, at mange hardware-forhandlere nægter at følge de afgørelser, som Forbrugerstyrelsen når frem til.

Ender i gabestok
Mange af disse butikker ender istedet i Forbrugerklagenævnets net-gabestok, idet styrelsen ikke har reelle sanktionsmuligheder. Det er derofr op til den enkelte forbruger at skride til et sagsanlæg, hvis ikke butikken følger styrelsens afgørelse. Og det har ikke mange råd til.

Forbrugerstyrelsen anbefaler derfor, at branchen selv får de butikker, som der klages over, til at efterleve styrelsens afgørelser.

Desuden skal brugsanvisninger og anden information gøres nemmere at forstå, ligesom det skal være nemmere at sammenligne priser.

Især når det handler om for eksempel printerblæk er markedet uigennemskueligt, hedder det i redegørelsen.

Den kraftige stigning i klagesager skal ses i lyset af, at markedet for hardware er eksploderet voldsomt i de senere år. Mange familier har anskaffet sig computer eller printer til hjemmet, ligesom udskiftningsgraden er relativt høj.

Det ænder ifølge Forbrugerstyrelsen dog ikke ved, at relativt flere personer oplever problemer med deres it-butik.

Relevant link

Forbrugeredegørelsen 2004 (pdf)

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS