Facebook napper 100 it-specialister fra Microsoft til at bygge metaverset

Omkring 100 it-folk, der arbejder med AR hos Microsoft, har forladt selskabet til fordel for Facebooks moderselskab Meta. Begge it-giganter konkurrerer om at bygge det såkaldte metaverse, hvor AR-teknologien er en afgørende komponent.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Kampen om at bygge metaverset raser blandt verdens største it-virksomheder, men Microsoft har taget et massivt slag efter, 100 medarbejdere har forladt selskabet.

De ansatte arbejdede på Microsofts AR-briller, og har i stor stil forladt selskabet til fordel for Facebooks moderselskab Meta, der også arbejder på at bygge produkter inden for AR.

Det skriver det amerikanske medie The Wall Street Journal.

AR-teknologien er en central del af metaverset, som Mark Zuckerberg og Microsofts topledelse i løbet af det forgangende år har talt meget varmt om.

Meta med Mark Zuckerberg i spidsen er nemlig for tiden på jagt efter de bedste it-folk, som skal være med til at opfylde selskabets plan om at skabe fremtidens internet i form at et stort metaverse.

Det fik for nyligt Apple til at uddele kæmpe bonusser til en række nøglemedarbejdere for netop at sikre, at de ikke forlader selskabet til fordel for konkurrenterne.

Microsoft har også kastet sig ind i metaverset med en større opgradering af Microsoft Teams, hvor det fremover skal være muligt at møde sine kollegaer i form af et hologram.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice