Ny beretning: Statens It og fire andre danske myndigheder fejler på it-sikkerheden

Fem danske myndigheder - herunder statens It, som leverer sikkerhed til flere statsenheder - lever ikke op til en række tekniske minimunskrav. Det skriver Statsrevisoren efter besøg hos de fem myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Manglende opdateringer, ingen kryptering, ingen opsyn med mail-relays, hverken to-faktor-godkendelse eller VPN-systemer og nul logning...

Mellem marts og september 2021 havde fem myndigheder besøg af statsrevisorerne, der skulle tjekke om enhederne overholdt i alt 20 tekniske minimumskrav, som skal sikre myndighederne i deres cyberforsvar.

Den nedslående konklusion i Rigsrevisionens rapport fra besøgene lyder: Ingen af de fem myndigheder, der var udvalgt til stikprøveanalysen, kunne præstere at efterleve alle 20 tekniske minimumskrav.

De fem myndigheder, der var udtaget til tilsyn, og som nu får kritik, er:

- Statens It (under Finansministeriet),

- Kriminalforsorgen (Justitsministeriet),

- Sundhedsdatastyrelsen (Sundhedsministeriet),

- Energistyrelsen (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)

- og Fødevarestyrelsen (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)

Det er dog Statens It, der har ansvar for at sikre mindst 13 af de 20 krav for Fødevarestyrelsen og Energistyrelsen, da denne er leverandør til disse myndigheder.

De 20 krav inkluderer sikkerhed på områderne "klienter/pc'er", "mails", "websider", "mobile enheder" og "netværk".

De fem myndigheder, skriver statsrevisorerne, er udvalgt, "fordi de varetager samfundsvigtige opgaver og/eller håndterer følsomme oplysninger om borgerne."

Derfor er det særligt skuffende, at ingen af de fem myndigheder lever op til alle de nødvendige krav.

"Konsekvensen er, at myndighederne har haft sårbarheder i deres it-systemer og på deres mobiltelefoner og tablets, hvilket har medført en øget risiko for cyberangreb og misbrug," skriver Rigsrevisionen i sin konklussion af de fem ministerier.

"Statsrevisorerne finder det utilfredsstillende, at hverken Statens It eller nogen af de fire andre statslige myndigheder har efterlevet alle de tekniske minimumskrav til it-sikkerheden i staten, på trods af at de trådte i kraft for 1-1½ år siden. Sårbarhed i myndighedernes it-systemer, hjemmesider, mobiltelefoner og tablets har således medført øget risiko for cyberangreb og misbrug," lyder kritikken.

Risiko for datalæk, spionage og ....

Sundhedsdatastyrelsen efterlever i alt 12 ud af de 20 tekniske minimunskrav, der skal sikre myndigheden mod cyberangreb og -misbrug. Det efterlader otte krav, der ikke er imødekommet af enheden.

Energistyrelsen formår at efterleve 15 ud af de 20 krav, hvilket efterlader fem krav, der endnu ikke er imødekommet.

Hos Kriminalforsorgen er 16 krav overholdt - fire at følge op på.

Fødevarestyrelsen efterkommer 17, og Statens It, for sit eget vedkommende, overholder 18 af kravene.

Det er særligt krav nummer 13, der volder myndighederne besvær. Kravet om regelmæssig opdatering af mobile enheder. Denne disciplin dumper alle fem myndigheder, og efterlader dermed en risiko for at sikkerhedshuller i mobilens system udnyttes af ondsindede aktører.

Resultatet kan være både datalæk, aflytning og overvågning via kamera eller mikrofon.

Også krav nummer 18 er en udfordring. Her er fire ud af fem myndigheder ikke opdaterede. Kravet handler om kryptering af kommunikation til hjemmesider.

Risikoen vurderes at være utilsigtet adgang til filer og tekst på forbindelsen samt risiko for, at myndighedens data kan blivet ændret eller falde i forkert hænder.

Det er kun Kriminalforsorgen, der går fri af denne forseelse.

Andre af de krav, som en eller flere af myndighederne ikke har styr på, skaber rum for spedning af spam, malware eller phishingkampagner, hvor "en afsender udgiver sig for at være den pågældende myndighed, fx i mails til medarbejdere eller borgere".

[url=https://rigsrevisionen.dk/revisionssager-arkiv/2022/jan/beretning-om-5-statslige-myndigheders-efterlevelse-af-20-tekniske-minimumskrav-til-it-sikkerheden?https://www.rigsrevisionen.dk/publikationer/2020/12020/]Læs hele beretningen her[/url].

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS