Morgen-briefing: Jeff Bezos fjerner historisk bro i Holland til sin yacht / Visma køber dansk Microsoft-konsulenthus / Nyt datacenter skal bygges på havnen i Aalborg

Jeff Bezos fjerner historisk bro i Holland til sin yacht. Visma køber dansk Microsoft-konsulenthus. Nyt datacenter skal bygges på havnen i Aalborg. Antallet af daglige Facebook-brugere falder for første gang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Tiden er kommet til ugens sidste morgen-briefingen denne fredag morgen.

Vi tager en sidste tur rundt om dagens korte it-nyheder inden morgen-briefingen tager et par fridage hen over weekenden og vender tilbage med fornyet styrke mandag.

Jakob Schjoldager har igen i dag ansvaret for ordene herunder.

Jeff Bezos fjerner historisk bro i Holland til sin yacht

Amazon-stifteren betaler for at få demonteret en bro i den hollandske storby Rotterdam.

Broen står i vejen for, at Jeff Bezos’ 40 meter høje og 127 meter lange yacht, der er blevet bygget på et skibsværft i byen for 3,2 milliarder kroner, kan komme forbi.

Det skriver Ritzau.

Den hollandske bro er bygget 1878, og blev i 2017 gennemrenoveret. Herefter lovede byens byråd ikke at røre mere ved broen.

Derfor har det skabt kritik af byens borgmester, at Jeff Bezos, der er verdens tredje rigeste mand, alligevel kan få lov til at demontere den historiske bro.

Visma køber dansk Microsoft-konsulenthus

Det københavnske konsulenthus Two-Many er blevet købt af Visma, der vil styrke sin position inden for danske Microsoft-kunder.

“Vi oplever, at vores kunder efterspørger endnu bredere leverancer fra os end det, som vi leverer i dag, og samtidigt ser vi, at Microsofts forskellige løsningsområder smelter mere og mere sammen. Det stiller yderligere krav til os som leverandør, og derfor sikrer vi nu, at vi kan imødekomme disse behov og blive en strategisk samarbejdspartner for vores kunder på tværs af deres Microsoft it-landskab“, siger Lars Berthelsen, direktør for Custom Solutions Divisionen i Danmark.

Two-Many er stiftet af Mads Møgelvang Nielsen og Anders Borgels Olsen, der indtil nu har været ejere af selskabet, der beskæftiger sig med Azure, Dynamics 365 CE og Power Platformen.

“Vi ser en række store synergier ved at blive en del af Visma-familien. Vores fokus og kompetencer på Power Platformen, Dynamics 365 CRM og Azure ser vi som et perfekt match med Vismas tilgang og adgang til markeder, kunder og udviklingsmuligheder for vores medarbejdere,” siger direktør i Two-Many Mads Møgelvang Nielsen.

Nyt datacenter skal bygges på havnen i Aalborg

It-virksomheden Netic åbner et nyt datacenter på havnen i Aalborg. Datacenteret kommer til at køre på ren vindmøllestrøm og kommer til at sende overskudsvarmen ud på fjernvarmenettet.

Det er selskabets fjerde datacenter i Danmark, og kommer til at fylde 1.000 kvadratmeter i den nordjyske havn.

“Vi driver en lang række infrastrukturkritiske systemer og sundhedsapplikationer, som kræver stor kapacitet. Derfor har vi længe set frem til at kunne tage det nye datacenter i brug, og det er vi glade for, nu bliver en realitet om få måneder,” fortæller CEO hos Netic, Steen Jensen.

Antallet af daglige Facebook-brugere falder for første gang

For første gang i selskabets historie kan verdens største sociale medie, Facebook, notere et fald i antallet af brugere.

Det viser moderselskabet Metas seneste regnskab, der generelt bød på flere skuffelser for Mark Zuckerbergs kæmpeselskab.

Antallet af daglige brugere faldt med en halv million i de sidste tre måneder af 2021.

Selskabet har dog fortsat 1,93 milliarder mennesker kloden over, der hver dag åbner Facebook, skriver The Washington Post.

Nyheden har også ramt aktiemarkedet. 20 procent faldt selskabet i værdi efter Meta præsenterede sit regnskab for 2021.

Læses lige nu

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S